Yeni Vatandaşlık Yasası

Nur.34 • 9 Mart 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

1969 Almanya doğumluyum. Babam Almanya'ya giden ilk işçilerdendi. Senelik izin için Türkiye'ye gelirken trafik kazasında vefat etti. Ölüm tarihi 1971'dir. Ailemize Almanya'dan dul ve yetim maaşı bağlandı. Babam vefat etmeseydi belki Türkiye'ye dönmeyecek ve hepimiz zaten Almanya vatandaşı olacaktık.

Benim doğum kağıtlarım mevcut. Üniversite mezunuyum ve geçimini sağlayabiliyorum. 

Yeni yasa ile Almanya vatandaşlığına başvuru yapmam mümkün müdür?

Kategori
Diğer

Yanıt (1)

Moderation

Merhaba Nur.34 ,

Bir yabancının Almanya vatandaşlığını kazanabilmesi için kural olarak Almanya ile ailevi, ekonomik, tarihi ve güncel bağları olması beklenmektedir. Bu nedenle bir yabancının Almanya'da doğmuş olması, yabancıya Alman vatandaşlığı için otomatik olarak hak kazandırmaz.

Yeni yasa doğrultusunda doğum yeriniz ve aileniz üzerinden vatandaşlık başvurusunda bulunabilmeniz için 18 yaşın altında olmanız, ebeveynlerinizden en az birinin Alman vatandaşı olması ya da (halihazırda) en az 5 yıldır Almanya'da ikamet ediyor olması gerekir. Maalesef, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, doğum yerinize ve ailenize bağlı olarak vatandaşlık başvurusu yapma hakkınız bulunmuyor gibi gözükmekte.

Ancak burada verdiğim bilgi genel nitelikte. Bu yüzden vatandaşlık konusunda uzman bir hukukçuya danışmanız halinde sizin durumunuzdan doğan özel bir hakkınız olup olmadığını daha iyi yanıtlayabilir.

Vatandaşlık ile ilgili sayfamız güncelleme aşamasında. Dilerseniz sayfayı takip ederek vatandaşlık ile ilgili ayrıntılı bilgilere yakın gelecekte buradan da ulaşabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/citizenship

İkametiniz şu an Almanya'da ise veya burada çalışıyorsanız size daha ayrıntılı olarak yardımcı olabilirim.
Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.