Vatandaşlık

elifsu • 12 Ekim 2023
5 Yorum
0 beğeni
Kalıcı oturma iznim var ve Almanya'da doğmadım. 10 yılı aşkın süre Almanya'da yaşadım. Almanya'dan emekli maaşı alıyorum. Çocuklarım orada doğdu, anaokuluna gitti, belgeleri mevcut. Alman vatandaşlığı alabilir miyim? 1 Ocak 2000 tarihinde yürürlüğe giren Vatandaşlık Reformu Kanununun şartlarını yerine getiriyorum.
Kategori
Oturum

Yanıt (5)

Buket_Communitymanager_Turkish

Merhaba elifsu,

Şu anda Türkiye'de yaşıyorsunuz. Bunu doğru anladım mı?

Alman vatandaşlığa geçişle ilgili birkaç temel ipucu:

Genellikle yalnızca uzun süredir Almanya'da yaşayan kişiler vatandaşlığa alınır. Yurt dışında yaşayan kişilerin isteğe bağlı olarak vatandaşlığa alınması çok nadir görülen bir durumdur ve özel bir devlet ilgisi gerektirir.

1 Ocak 1975'ten önce doğan Alman annelerle evlilik içinde doğan çocuklar, Vatandaşlık Yasası'nın 14. Maddesi uyarınca vatandaşlığa alınma olanağına sahiptir. Bu ücrete tabidir.

Nasyonal Sosyalist rejim sırasında vatandaşlıktan çıkarılmaları telafi etmek için yürütülen vatandaşlığa kabul talepleri istisnadır.

Alman vatandaşlığını belirlemek için:

Türkiye'de yaşıyorsanız, Alman vatandaşı olup olmadığınızın belirlenmesinden Köln Federal İdare Ofisi sorumludur. Bunun için Türkiye'de ikamet ettiğiniz yerden sorumlu Alman diplomatik misyonuna verilecek vatandaşlık kartı başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Bu konularla ilgili daha fazla bilgiyi Federal İdare Dairesi'nin ana sayfasında ve Dışişleri Bakanlığı'nın hizmet sayfasında bulabilirsiniz. Bireysel durumunuzla ilgili daha fazla bilgi için, Türkiye'deki ikamet yerinizden sorumlu Alman diplomatik misyonuyla da iletişime geçebilirsiniz:

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/-/1682734?openAccordionId=item-1…

elifsu

Kalici oturum iznim var ama turkiyede yasiyorum su anda almanya da ikamet etmiyoru alman vatandasligi almak istiyorum

elifsu

Kalici oturum iznim var ama turkiyede yasiyorum su anda almanya da ikamet etmiyoru alman vatandasligi almak istiyorum 10yili askin sure Almanyada yasadim

Moderation

Kalıcı oturum izninizin deaktive olmaması için bir sene içinde 6 aydan daha uzun süre Almanya dışında yaşıyor olmamanız gerektiği için bu kısmı netleştirmek istedim. Temelli Türkiye'ye dönüş yaptıysanız zaten aktif olarak kalıcı oturum izniniz geçerliliğini yitirmiş olabilir. 6 ay orada 6 ay burada yaşıyorsanız ve bunu belirtirseniz sevinirim. Bunu sormamın sebebi vatandaşlık başvurusundaki koşullardan birinin başvuru sırasında Almanya'da geçerliliği olan bir oturum izniniz olması.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.