Oturum izni iptali

oguzt • 22 Şubat 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhabalar ben 1 senedir Almanyada yaşıyorum ve nitelikli işçi vizesi ile geldim 4 yıllık oturum iznim var. bu yıl içerisinde Türkiyede evleneceğim ve bir süre almanyaya geri dönmeyeceğim (185 günü aşabilir) 

Almanyadan çıkarken adres kaydımı sildirmeyeceğim bu ileride bir sorun teşkil edermi?

Almanya dışında yaşamam 185 günü aşarsa oturum iznim olduğu süre içerisinde tekrar Almanyaya gelmek istediğimde havalimanında sıkıntı yaşar mıyım?

Ve son olarak da “Almanyaya bekar olarak girmiş kişiler” o andan itibaren Almanyada 2 yılını doldurmadan aile birleşimi yapamıyor diye söylentiler var fakat bunu hiç bir yerde doğrulayamadım ve kaynaklarda net cevap bulmadım, sizlerin düşünceleri nelerdir? Teşekkürler…

Kategori
Oturma izni

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Oturum izni yaşam merkezinizin Almanya'da olması koşuluyla size verilir. İkamet Yasası'nın 51. maddesi uyarınca 6 aydan fazla bir süredir Almanya dışında yaşıyorsanız veya başka bir ülkeye taşındıysanız, kural olarak oturum izninizi kaybedersiniz. Bu durumun istisnası Mavi Kart uygulamasıdır. Mavi Kart sahipleri ve eşleri 12 aya kadar varan bir süre Almanya dışında bulunma hakkına sahiplerdir.

Ancak belirli durumlarda Yabancılar Dairesi, oturum izni süresi içerisinde Almanya dışında geçirilecek süreye dair izinleri uzatıp size ülkeye yeniden girişte kullanabileceğiniz bir belge hazırlayabilirler. Bulunduğunuz eyaletteki Yabancılar Dairesi ile iletişime geçerek Almanya dışında kalma arzunuza ilişkin sebepleri belirtebilir, ve izin verilmesi halinde gerekli belgeleri götürerek bu belgeyi edinmeyi deneyebilirsiniz.

Sorunuzun ikinci kısmı ile ilgili olarak,

Evet, Almanya'ya geldikten sonra evlenen kişilerin aile birleşimi olanaklarından yararlanabilmeleri için Almanya'da süreli bir oturum izni kapsamında en az 2 yıl geçirmiş olmaları gerekir (Bu durum İkamet Yasası'nın 27. Maddesinde düzenlenmiştir ve Mavi Kart, kalıcı oturum izni ve uzun süreli AB oturum izni sahipleri bundan muaftır). Anladığım kadarıyla sizin oturum izniniz İkamet Yasası'nın 18a veya 128b-1 No'lu maddleri üzerinden verilmiş durumda. Bu durumda diğer istisnalardan da yararlanmanız maalesef mümkün olmayabilir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Alman Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda (İngilizce dilinde) hazırladığı bilgi notuna-u ise bu yanıtın ekinde bulabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.