Oturum izni

angel78 • 24 Mart 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba 5 ay önce Almanya'da iltica ettim ve bir ausbildung programına başvurdum ve kabul edildim yaklaşık 1 aydır dil eğitimi alıyorum meslek okulundayım ama meslek eğitimi alma sürecine başlamadım temmuz ayında dilim bitiyor meslek dersimi dilim bittikten sonra almaya başlıcam 

Sorum şu ilticamı geri çekerek ausbildung yaptığım için oturum alabilirmiyim

Kategori
Oturma izni

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler. Öncelikle mesleki eğitim başvuru sonucunuzla ilgili tebrik ederim.

Öncelikle şu an hangi statüde olduğunuzu ve iltica başvuru sürecinizde hangi aşamada olduğunuzu bilmediğim için genel bilgi vererek başlamak isterim. Normal şartlarda iltica davanız devam ettiği sürece bahsettiğiniz gibi bir oturum iznine geçemezsiniz (yanlış anlamadıysam "oturum" derken kastınız çalışma amaçlı oturum izni veya Ausbildung üzerinden öğrenci olarak oturum izni). Fakat Ausbildung'unuzu bitirdikten sonra, Aufenthaltsgestattung statünüz devam etse de çalışabileceğinizi (elbette Yabancılar Dairesi'nden izin almak koşuluyla) hatırlamatmakta fayda var. Dolayısıyla şu an için neden böyle bir yolu izlemek istediğinizden tam olarak emin değilim. Buna alternatif olarak Ausbildung'unuzu başarıyla tamamladıktan sonra, iltica başvurunuzu iptal edebilirsiniz ve 18a paragrafına göre (Ausbildung'u bitirmiş kişiler için nitelikli çalışan vizesi) oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Dolayısıyla şu an için ltica başvurunuzu bir avukata danışmadan iptal etmemenizi tavsiye ederim.

Umarım buradaki bilgiler sürece dair bir fikir vermiştir.

Sevgiler,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.