Oturum İzni

arya • 27 Ocak 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

Web sitenizle ilk defa karşılaşıyorum, kullandıkça Almanya vize süreçleri ile ilgili ufkumun genişlediğini düşünüyorum, harika bir iş çıkardığınız için öncelikle sizi tebrik ederim.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum, 26 yaşındayım. Türkiye'de 2 yıla yakın İnsan Kaynakları alanında deneyimim var. Almanya'ya yerleşmek istiyorum. Babam 3 yıldır Almanya'da yaşıyor evli, Almanca A1'e hazırlanıyorum, İngilizce seviyem de iyi değil. Bunlar kişisel bilgilerim, sorularım şöyle;

Almanya'ya yerleşmek istiyorum, ancak benim açımdan hangi vize başvurusunun daha yüksek oranda kabul alacağından emin değilim.

Dil Kursu Vizesi, İş arama Vizesi, Çalışma Vizesi, bu üç vizeden benim şuanki durumum için hangisine başvurmak daha mantıklı olur?

Henüz dil seviyem yeterli olmadığı için çalışma ile ilgili vize türleri benim için uygun olmadığını düşünüyorum, direkt aile birleşimi ile babamın yanına yerleşme fikrine konsolosluğun kabul verme oranı yüksek olur mu? 

Dil Kursu Vizesi babamın da Almanya'da yaşaması sebebi ile kabul alabileceğim bir vize türü olduğunu düşünüyorum. Dil kursu bitiminin ardından iş bulabilirsem oturum uzatma imkanım olur mu?

Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

Kategori
Diğer

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Paylaştığımız bilgilerin ve yönlendirdiğimiz kurumların faydalı olduğunu duymak çok sevindirici.

Saydığınız vize türlerinin farklı koşulları var. Örneğin, dil kursu ve iş arama vizesi için Almanya'daki kalış sürenizde finansal olarak geçiminizi garantileyen belgeler gerekirken, çalışma vizesinde böyle bir koşul mevcut değil.

Nitelikli çalışan vizesi, Blue Card gibi çalışma izni türleri var. Blue Card için yıllık karşılanması gereken minimum brüt maaş tutarı koşulu bulunurken nitelikli çalışan vizesi için bu gerekli değil.

(https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card
https://handbookgermany.de/tr/visa-skilled-workers)

Bu bahsettiğim vize türlerden iş arama vizesi için en az B1 seviyesinde Almanca dil bilgisi gerekirken çalışma izni için bahsettiğim vize türlerinde bu gerekmiyor.

Fakat çalışma izni için somut bir iş teklifi almanız gerektiğinden, Almanca veya İngilizce yeterliliği olmadan nasıl iş bulabileceğiniz sorusu ortaya çıkıyor.

Aile birleşimi sorunuza gelirsek, yaşınız dolayısıyla bahsettiğiniz gibi bir yol mümkün değil maalesef.

Tüm bunları değerlendirip hangi vize prosedürüne başvurmayı seçeceğiniz kararı elbette size kalmış. Fakat sadece bana verdiğiniz bilgiler üzerinden ve sadece vize türleri için gereken koşullara göre karşılaştırma yaptığımda dil kursu vizesi üzerinden ilerlemek daha mantıklı olabilir.

Konsolosluğun websitesinde bu bahsettiğiniz farklı vize/oturum izni türleri için gereken koşullara/belgelere ulaşabilirsiniz:

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2628386

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

İyi günler dilerim,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.