Oturum

mctkmbr • 29 Nisan 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 21 ay önce Almanya' ya blue kart ile gelip 13 ay çalıştıktan sonra işsiz kaldım. Daha sonra 6 ay işsizlik maaşı aldım. Şuan 1 ay önce jobcenter başvuruda bulundum. Halen işsizim ve sürekli iş aramaktayım. Sorum şu bu durumda jobcenter kaç ay bana ve aileme bakabilir ve oturum süremiz ne zamana kadar devam edebilir.Yanıtlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Kullanıcılarımızın anonim kalmasını istediğimiz için isminizi soru metninden kaldırdım.
Öncelikle yaşadığınız sıkıntılı durum için üzüntülerimi sunarım.

Kural olarak işsizlik durumunda, mavi kart sahibinin yeni bir iş bulabilmesi için mavi kart üç ay boyunca geçerli kalmaya devam eder ve mavi kartını iki yıldan fazla süredir kullanıyor ise bu süre altı aydır. Bu nedenle işsizlik durumunu kısa süre içinde Yabancılar Dairesine bildirmeniz gerekir.

Jobcenter ve Arbeitsamt konusunda ise, bu kurumlardan yardım aldığınız takdirde Mavi Kartın gerektirdiği koşulları karşılamıyor sayılacağınız için ilgili avantajlardan yararlanmanız da mümkün olmayacaktır.
Bu konuda da durumunuza ilişkin en ayrıntılı bilgiyi size Yabancılar Dairesi (Auslanderbehörde) verebilecektir.

Öte yandan, Mavi Karta sahip birinin “Spurwechsel” yoluna giderek oturum statüsünü değiştirme talebinde bulunması da mümkündür. Bu noktada başvurulabilecek seçeneklerden biri de İş Arama Vizesine başvurmaktır. Ancak burada sorun, iş arama süresi boyunca masraflarınızı karşılayacağınızı göstermektir. Bu konu ile ilgili bilgilere linkini paylaştığım şu sayfadan erişebilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/visa-jobseekers

Öte yandan, yeni talep edilecek statünün hangi yasa maddesi üzerinden belirleneceği, bu yeni statünün nitelikli iş bulma, diploma, somut iş talebi, tanıma vs. gibi koşullar gerekip gerektirdiği özel durumunuza bağlı olarak belirlenecektir.

Bunun dışında Hafta içi saat 09:00 ile 16:00 arasında, BAMF bünyesindeki Working and Living in Germany projesi kapsamında oluşturulan hotline’ı arayarak (+49 30 1815-1111) durumunuzla ilgili (ingilizce veya Almanca dillerinde) bilgi alabilirsiniz.

İyi günler dileriz!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.