Mavi kart başvuru süreci

omernidaa • 22 Ocak 2024
3 Yorum
0 beğeni

Merhabalar Mavi kart randevum var ona gideceğim 26.01 tarihinde evrakları verdikten sonra bi anket gibi biraz soru soruyorlarmış. Bu sorular da almanca ve İngilizce oluyormuş sanırım. ancak benim ne İngilizce ne de almancam bu sorulara doğru bir şekilde cevap vermeye yetmeyebilir. işverenim için Türkçe yeterlidir. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (3)

duron

Merhaba. 22.01.2024 tarihinde iData (İstanbul Gayrettepe) şubesinden Mavi Kart başvurumu yaptım. Bahsettiğiniz gibi toplam 5 sorudan oluşan ve elle doldurmanızı istedikleri bir anket veriliyor. Anketi doldururken telefonunuza ve teslim sırasında yanınızda bulunan evraklara bakmamanızı tembihliyorlar ki zaten anketi görevlinin önünde dolduruyorsunuz. Dediğiniz gibi Almanca ve İngilizce olarak sorular hazırlanmış. Sadece son soruda ilk baş Almanca sonrasında Türkçe olarak kabaca "İş yerinizle anlaşırken Almanca ya da İngilizce dillerini konuşmadığınızı belirterek mi anlaştınız? Eğer bu şekilde anlaştıysanız iş yerinizin bu durumu kabul ettiğine dair bir beyanı var mı? Sadece Türkçe konuşarak hangi işi yapacaksınız?" gibi bir soru vardı (soruyu harfi harfine hatırlayamıyorum ama kabaca bu şekilde bir içeriği vardı). İnternet üzerinde kendi başvurum için araştırma yaparken eğer hiç yabancı dil bilmiyorsanız, iş yerinizden mutlaka antetli bir kağıda "Çalışmak için anlaştığım bu personelin yabancı dil (Almanca/İngilizce) bilmesine gerek yoktur. Tüm sorumluluk bendedir." şeklinde şirket tarafından imzalanmış bir belge alınması gerektiğini okuduğumu hatırlıyorum.
Eğer az da olsa Almanca ya da İngilizce biliyorsanız da sorular çok uzun uzun kelimerle cevaplanacak şekilde değil. 1.soru: Hangi firmada çalışacaksınız, ünvanınız/konumunuz ne olacak? 2.soru: Çalışacağın firmada Almanca ya da İngilizce hangi dili konuşacaksınız, bu dillerdeki seviyeniz nedir? 3.soru: Çalışacağınız ünvanda/konumda günlük ne işler yapacaksınız kısaca (3 cümle halinde) açıklayınız 4.soru: Çalışacağınız firmayı aile/akraba/yakınınız bunlardan biri işletiyor mu (sahibi mi) ya da birlikte çalışacak mısınız? 5.soru: Yorumumun üst kısmında yazmıştım. Kolaylıklar dilerim

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler. Forumdaki kullanıcılarımızdan biri bu sorunuza ayrıntılı bir şekilde yanıt vermiş. Vize başvuru süreçlerinde herhangi bir şekilde yetkili bir kurum olmadığımız için bu konuda daha fazla yönlendirme yapamıyorum. Bu sürece dair daha ayrıntılı bilgi için (istedikleri evraklar, anketler vb. sorularla ilgili) doğrudan yetkili kurumun kendisi ile iletişime geçmenizi öneririm.

İyi günler dilerim,
Su

BERG

Merhaba, randevuda edindiğiniz deneyimi paylaşır mısınız? Belki yardımı olur. Teşekkürler. Başarılar.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.