Mavi Kart

Lionheart • 2 Mayıs 2024
4 Yorum
0 beğeni

Merhabalar,

Mavi Kart ile Almanya'da 2022 Temmuzunda çalışmaya başladım. İşyerim ile yaşadığım sorun kaynaklı 2023 Aralık ayında işimden ayrıldım ve aktif iş arayışı içerisindeyim.

Mavi Kart kapsamı ile gelenler, Interim pozisyonlarda çalışabilirler mi? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (4)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle sorunuz için teşekkürler. Bir noktayı netleştirerek başlamak isterim. Normal şartlarda işinizi kaybetmeniz durumunda, nitelikli başka bir iş arayabileceğiniz üç aylık bir süreniz var. Bu süre içinde yeni bir iş bulursanız, yeni istihdam bilgilerinizle güncellenmiş yeni bir Mavi Kart almanız gerekecektir. Fakat sizin bahsettiğiniz durumda Aralık'tan bugüne daha uzun bir süre geçmiş. Bu süreyi başvuru sonucunda mı uzattınız?

Mavi Kart sahipleri için iş değiştirmeye yönelik güncel koşullar ise şu şekilde:

"AB Mavi Kartı 18 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmeden önce, sorumlu Yabancılar Dairesi ilk 2 yıl içinde iş değişikliğini onaylamak zorundaydı. Artık durum farklı. İş değiştirmek istediğinizde Yabancılar Dairesi'nden izin almanıza gerek yok.

İzne ihtiyacınız olmamasına rağmen, işe başladıktan sonraki ilk on iki ay içinde iş değişikliğini sorumlu Yabancılar Dairesi'ne bildirmeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında, Yabancılar Dairesi'nin işi askıya almak için 30 günü vardır ve yeni iş AB Mavi Kart verilmesi için gerekli koşulları karşılamıyorsa, yetkili makam iş değişikliğini reddedebilir. Bu aynı zamanda sizi Alman çalışanlardan daha kötü çalışma koşulları altında çalıştırılmaktan da koruyabilir.

Lütfen unutmayın: İşe başladıktan sonraki ilk 12 ay içinde işinizi değiştirirseniz, Yabancılar Dairesi iş değişikliğini 30 gün boyunca durdurma seçeneğine sahiptir, yani 30 gün boyunca yeni işe başlayamazsınız (iş zaten başlamış olsa bile)!
Yabancılar Dairesi her zaman işin AB Mavi Kartı verilmesi için gerekli şartları yerine getirip getirmediğini kontrol eder.

Önemli: İş değiştirdiğinizde Yabancılar Dairesini bilgilendirmelisiniz. İş değişikliğinizi Yabancılar Dairesine zamanında bildirmezseniz ve yeni işiniz artık AB Mavi Kartının şartlarını yerine getirmiyorsa, Yabancılar Dairesi sizin ve aile üyelerinizin AB Mavi Kartını iptal edebilir (AufenthG Madde 52 (2b))."

Daha ayrıntılı bilgi için: https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card

Eğer bahsettiğiniz geçici iş, Blue Card kategorisine girebilecek nitelikli bir işse yukarıda bahsedilen prosedürü izleyerek Yabancılar Dairesi onayı ile çalışabilmeniz mümkün. Fakat bahsettiğiniz herhangi bir işse, yani nitelikli çalışan sınıfına girmiyorsa bu sizin mevcut çalışma izninizi kapsamayacaktır. 

Umarım şimdi daha anlaşılır olmuştur. 

Bunun dışında iş değişikliği sürecinde oturum izninizle ilgili veya Yabancılar Dairesi ile iletişiminizde izlemeniz gereken adımlarla ilgili tüyolar veren faydalı bulduğum bir sayfayı daha paylaşmak isterim, yardımcı olacağına inanıyorum:

https://allaboutberlin.com/guides/losing-your-job

https://allaboutberlin.com/docs/auslanderbehorde-job-change

Umarım bir an önce yeni bir iş bulabilirsiniz.

Bol şans!

Sevgiler,
Su

Lionheart

Merhaba Su Hanım,

Yanıtınız için teşekkürler.

Mart ayından başlayacak şekilde 6 aylık iş arama vizesi aldım ve Ağustos sonunda bitecek.

Ben, Almanya'da Fabrika Genel Müdür olarak çalıştım. Baktığım İnterim pozisyonlar da genellikle fabrika yöneticiliği veya departman müdürlüğü. Bu bağlamda Mavi Kart kapsamındaki, aldığım eğitim ve deneyimim doğrultusunda işlere bakıyorum.

Bilgi almak istediğim diğer bir konu ise, Almanya'daki Türk şirketleri hakkında nereden bilgi edinebilirim.

Desteğiniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Lionheart

Merhaba Su Hanım,

Yanıtınız için teşekkürler.

Mart ayından başlayacak şekilde 6 aylık iş arama vizesi aldım ve Ağustos sonunda bitecek.

Ben, Almanya'da Fabrika Genel Müdür olarak çalıştım. Baktığım İnterim pozisyonlar da genellikle fabrika yöneticiliği veya departman müdürlüğü. Bu bağlamda Mavi Kart kapsamındaki, aldığım eğitim ve deneyimim doğrultusunda işlere bakıyorum.

Bilgi almak istediğim diğer bir konu ise, Almanya'daki Türk şirketleri hakkında nereden bilgi edinebilirim.

Desteğiniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Moderation

Merhabalar,

Şimdi anladım, iş arama vizesi dolayısıyla bahsettiğiniz süre. Alanınızla ilgili pozisyonlara elbette bakabilirsiniz, bu süre zarfında (6 aylık iş arama vize süreniz dolana kadar) uygun bir iş bulabilirsiniz. İş arayışınız sırasında, potansiyel işverenlerle deneme bazında haftada en fazla 10 saat çalışabilirsiniz. Uygun bir iş bulduktan sonra, iş amacıyla oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu başvuruyu bulunduğunuz yerdeki Yabancılar Dairesinde yapabilirsiniz. Ancak Almanya'da çalışmanıza izin verilen oturum iznini aldıktan sonra burada çalışmanıza izin verilir. Bunu hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla tam zamanlı çalışmak istediğiniz durumda Yabancılar Dairesi'nden yine de izin almanız gerekeceğini hatırlatmak isterim.

"Almanya'daki Türk şirketleri" gibi özel bir listemiz bulunmuyor. Fakat iş arama konulu yazımızdaki iş ilanlarını içeren websitelerinde  anahtar kelimelerle aratarak (Türkçe dil seviyesinin gerektiği vb.) bununla ilgili ilanlara belki ulaşabilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/jobsearch-and-application

Umarım bu yardımcı olur.

İyi günler dilerim,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.