Mavi kart

dntstr • 7 Nisan 2024
6 Yorum
0 beğeni

Selamlar. Almanyaya yeni geldim, mavi kartlı olarak. Vize başvurumu aile birleşimli yaptım, eşim ve çocuklarımın da bir yıllık vizeleri var. Ailecek göç etme niyetiyle geldim. Ailemi getirmeden önce olabilecek bütün ihtimalleri öğrenmek için biraz detaylı soru listesi hazırladım. Vereceğiniz cevaplar benim ve siteyi kullanan diğer arkadaşlar için çok değerli olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

1) Ülkeye giriş yaptıktan sonra iş başı yapmam için bir süre var mı?

2) İş verenimle anlaşamazsam ve mavi kart şartlarını taşıyan yeni bir sözleşme sunamazsam nasıl bir yol izlemem gerekecek?

3) Bir önceki sorudaki kötü senaryo gerçekleşirse aile fertlerimin vizeleri yanar mı? Onların da sorunsuz bir şekilde ülkeye gelmelerini istiyorum, ne yapmalıyım?

4) Aynı firmada yeteneklerime daha uygun farklı bir görevde (mavi kart maaş limitine uygun) çalışabilir miyim? Bunun için ne yapmam gerekli?

5) Mavi kartta maaş eşiği kesin ve vazgeçilemez bir koşulmudur? Örneğin ben; Ekstra olarak sivil havacılık önlisans son sınıf öğrencisiyim, haziranda mezun olup kariyerime havacılık sektöründe devam etmek istiyorum. Sektörde yeni olacağım için maaşım ve statüm düşük olacaktır, Böyle bir durumda ilgili kuruma başvurduğumda beni nasıl bir sonuç bekliyor olacak?

6) Son olarak, göç eden aileler için ekstra kolaylık veya yardım gibi durumlar mevcut mu? Ücretsiz entegrasyon kursu, almanca kursu, sosyal yardım vs?

Uzun bir yazı oldu, umarım sabırla cevap verirsiniz. Saygılarımla.

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (6)

Moderation

Merhaba dntstr

Öncelikle konu ile ilgili sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm. Sorularınızın bir kısmının cevabı orada ayrıntılı olarak mevcut.
https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card

Belirttiğiniz noktaları da ayrı ayrı aydınlatmaya çalışayım:

Öncelikle Almanya'ya geldikten sonra 3 ay içerisinde Yabancılar Dairesine başvurup elinizdeki vizeyi Mavi Kart'a çevirmeniz gerektir. Ancak çoğu durumda Almanya'ya geldikten hemen sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan, Yabancılar Dairesindeki görüşme sırasında Mavi Kart kapsamındaki işinizde çalışıyor olmanızdır.

Mavi Kartın geçerliliği, kartın koşullarını kapsayan bir işe sahip olduğunuz durumda söz konusudur ve işsizlik durumunda, mavi kart sahibinin yeni bir iş bulabilmesi için mavi kart üç ay boyunca geçerli kalmaya devam eder (kişi mavi kartını iki yıldan fazla süredir kullanıyor ise bu süre altı aydır.) İşsizlik döneminin başlangıcını, bunun kesinleşmesi ile birlikte ilgili Yabancılar Dairesine bildirmeniz gerekir.

Yeni işe başlama konusunda ise, Mavi Kartı verildikten sonraki ilk on iki ay içinde gerçekleşen iş değişikliğini sorumlu Yabancılar Dairesine bildirip onay almanız gerekmektedir. Bu süre zarfında, yeni iş AB Mavi Kart verilmesi için gerekli koşulları karşılamıyorsa, yetkili makam iş değişikliğini reddedebilir. Burada maaşınızın düşmesi önemli değildir, Mavi Kart koşullarını karşılayan bir gelir göstermeniz yeterli olacaktır.

Eğer Mavi Kart kapsamında bir iş bulamazsanız o zaman vize türünüzü değiştirmeniz ve bulacağınız iş bu koşulları sağlıyorsa Nitelikli Çalışan Vizesine geçmeniz gerekecektir. Aile birleşimi konusu, sizin geçerli bir oturum iznine sahip olmanıza bağlıdır. Ancak İş Arama Vizesine başvurursanız aileniz açısından bir tür belirsizlikle karşılaşmanız olasıdır. Çünkü İş Arama Vizesinde Almanya'da kaldığınız süre boyunca geçimizini harici olarak nasıl sağlayacağınızı kanıtlamanız gerekir. Çoğu durumunda aile birleşimi için de sizin yeterli gelir sunmanız gerekeceğinden bu noktada sorun yaşayabilirsiniz.
Bu konudaki ayrıntılı bilgilere şu sayfamızdan ulaşabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Gelir seviyesi konusunda ise, evet, Mavi Kart kapsamında iken asgari gelir gerekliliklerini karşılamak asli bir koşuldur. Bu kapsamda olmayan başka bir işe geçmek için ya oturum türünüzü değiştirmeniz ya da sınırsız oturum iznine sahip olana kadar beklemeniz gerekecektir.

Aynı firmada başka bir işte çalışma durumu da hem vizenizin nasıl (üzerinde hangi iş tanımı ile) düzenlendiğine hem de yeni işin Mavi Kart kapsamında olup olmadığına bağlıdır. Muhtemelen bu konuyu Yabancılar Dairesi ile görüşmeniz gerekecektir.

Spesifik olarak Mavi Kart kapsamında göç eden aileler için ekstra kolaylıklar olmasa da, ilgili koşulları karşıladığınız takdirde Almanya'daki çalışanların edinebildiği Çocuk Parası gibi yardımlardan yararlanabilmeniz olasıdır. Ancak bu sosyal yardımlardan bazıları (örn. işsizlik maaşı ve Arbeitsamt) konusunda ise, kural olarak bu kurumlardan yardım aldığınız takdirde Mavi Kartın gerektirdiği koşulları karşılamıyor sayılacağınız için ilgili avantajlardan yararlanmanız da mümkün olmayacaktır. Ücretsiz seçenekler genellikle zor durumdaki ya da mülteci statüsündeki kişiler ve aileler için söz konusudur.

Bu noktada Almanya'ya geldikten sonra farklı konularda kilit nitelikteki bilgilere ulaşmak ve olası destekleri nereden alabileceğinizi öğrenmek için aşağıda paylaştığım sayfamızı incelemenizi öneririm:
https://handbookgermany.de/tr/live

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

dntstr

Eren bey selamlar. Verdiğiniz cevplarla ilgili ufak bir sorum daha olacak.
Maaşın düşmesi önemli değil önemli olan mavi kart koşullarını sağlayan gelir göstermeniz demişsiniz. Burdaki gelirden kastınız tam olarak nedir? Vergisiz mini job veya neben job gibi işlerden gelen net ücretler gibi mi?

Moderation

Tekrardan merhabalar,

Mavi kart konusunda maaş eşiği her sene resmi olarak belirlenir. Bu kapsamda, 2024 yılı için Mavi Kart kapsamında bulduğunuz işin sözleşmesine bakılır ve bu işin size:
- Genel itibarıyla yıllık brüt 43.800 avro,
- Çalışan eksikliği olan işler için / Diplomasını son 3 yıl içinde almış kişiler için / Bilişim Teknolojileri alanında çalışacak kişiler için yıllık brüt 41.041,80 avro olması beklenir.

Burada mini job veya nebenjob söz konusu değildir. Mavi Kart başvurusunda sunacağınız iş sözleşmesinin bu koşulu sağlaması gerekir.

İti günler diliyorum!

dntstr

Çok soru sordum kusurabakmayın.
1) mavi kart için maaş sınırı 43.800 yazmışsınız. Aylık brüt 3.650ye denk geliyor ama çoğu yerde 3.775 euro yazıyor? Hangisi doğru?
2) mavi kart çalışanı ikinci bir işte çalışabilir mi?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Moderation

Çok çok özür dilerim, ben yoğunluk içerisinde güncelleme öncesi miktarı paylaşmışım sizinle. Söylediğiniz doğrudur, yıllık asgari miktar 45.300 Avro olup bu da aylık 3.775 Avro'ya denk geliyor:
https://belgrad.diplo.de/rs-de/service/05-VisaEinreise/-/2570624

İkinci soru içinse, ikinci bir işte çalışmak teorik olarak mümkündür ama bunun için karşılamanız gereken koşullar vardır. Öncelikle Mavi Kartı almanıza vesile olan işin sözleşmesinde ikinci bir işte çalışmanız yasaklanmamış olmalıdır. Eğer bu iş tam zamanlı bir iş ise haftalık maksimum 48 saatlik yasal çalışma üst sınırını aşmamanız gerekir. Öte yandan freelancer olarak çalışacaksanız bunun kaydını yaptırmanız ve gerektiğinde vasıflarınız kanıtlamanız gerekecektir. Mavi Kartın maaş şartını iki ayrı iş üzerinden karşılayarak başvuru yapılması genelde kabul edilmez. Ancak Almanya'da bulunduğunuz süre boyunca iş değişiklikleri sırasında bu tür bir kombinasyona girecekseniz, Yabancılar Dairesi'nin onayına ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda iki işin de nitelikli ve alanınıza dair olması gerekecektir. En güvenli yol, koşulları karşılayan belirli bir iş üzerinden Mavi Kart alıp sonrasındaki süreci Yabancılar Dairesine danışmaktır.

Umarın yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.