Kısmi denklik teorik eğitim

umitEGE • 16 Mayıs 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba konsolosluktan gelen mail aşağıdadır.

Nachweis der Anpassungsmaßnahme (z.B. Arbeitsvertrag, Theoriekursanmeldung + Bezahlung etc.)

Kısmi denklik ile basvurdugumdan asagidaki evrakı istediler. Isverenim teorik ders e ihtiyac yok sadece formül A ve 16 d ye gore ıs sozlesmesi göndereceğim yeterli olacaktır diyor.

Mailde is sözleşmesinden sonra virgul koymus bunun anlamı teorik ders kaydida olur iş sozlesmeside olur mu? 

Sie haben eine Vorabzustimmung nach § 81a AufenthG gem. Aufnahme einer Tätigkeit nach § 18b AufenthG gestellt. Dies setzt einen Hochschulabschluss voraus. Sie haben einen ZAB-Bescheid eingereicht, wonach Ihr Abschluss einem Abschluss auf Berufsschulebene entspricht, weshalb eine Visumserteilung

Bir de bu yukarıdaki mail geldi.

ben önlisans diplomam kısmi denkligim ile basvurmustum vizeye. Fakat benim lisans diplomam da var anabinden H + danışmanim beni yanlis yonlendirdi. Simdi konsolosluga lisans diplomamı gondersem 18 b vize rurune cevirebilirmi?

Lütfen yardimcı olabilir misiniz! Pasaportlarimiz 5 aydir konsoloslukta sadece maillesiyoruz bir adım ilerleyemedik .

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Daha önce de belirttiğimiz üzere Konsoloslukların vize başvurularını değerlendirme süreçleri ile ilgili bilgi ve erişimimiz kısıtlı. Özellikle bağlamı ve somut durumun ayrıntılarını bilmeden bağlayıcı bir yorum yapmamız da maalesef mümkün değil. 

Ancak sorunuzu cevaplamaya çalışacak olursam, size gelen "Nachweis der Anpassungsmaßnahme (z.B. Arbeitsvertrag, Theoriekursanmeldung + Bezahlung etc.)" adlı mailde "Yeterlik/Uygunluk için Atılacak Adımların Kanıtı (ÖRNEĞİN İş sözleşmesi veya Teori Kursu Kaydı ve bununla ilgili Ödeme Belgesi)" istendiği görülüyor.

Diğer mailde ise başvurduğunuz vizenin bir yüksek okul/üniversite diploması gerektirdiğini, sizin sunduğunuz ZAB belgesinde ise meslek okulu mezunu olduğunuzun belirtildiği, bu nedenle size vize verilemeyeceği" belirtiliyor.

Bu noktada ANABIN veri tabanına giderek mezun olduğunuz üniversite VE bölümün  karşısında bir  H + varsa buradan gerekli eşdeğerlik belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi işvereninize iletip eldeki belgelere ekleyip 81a sürecine dahil etmesini talep edebilirsiniz.

Eğer veritabanında üniversitenizin veya bölümünüzün denkliği otomatik olarak görünmüyorsa aşağıdaki link üzerinden ZAB ile iletişime geçerek eşdeğerlik belgesi talep edebilirsiniz:

https://zab.kmk.org/en/statement-comparability

Bu eşdeğerlik/denklik belgesini doğrudan Konsolosluğa iletmenizin bir yararı olur mu bilmiyorum. Bu noktada vize kararına süresi içinde itiraz edip eksik belgeleri tamamlamaya çalışabilirsiniz, yahut işvereninizle temasa geçip 81a sürecinin yeniden işletilip Almanya'daki kurumun konsolosluk ile temasa geçmesini istemesini talep edebilirsiniz. Başka bir ihtimal olarak ise sizden başvurunuzu yenilemenizi isteyebileceklerdir.

Son olarak, daha önce de belirttiğim gibi Almanya'nın yayına koyduğu Denklik Portalı sitesindeki hotline'ı arayarak kendilerine durumu ayrıntılı bir mail halinde yazarak sorunuza cevap istemeniz yararlı olacaktır. Bunu yaparken mesleğinizi ve mesleği yapacağınız eyaleti, okurken çalıştığınıza dair bilgileri v.s de hazır bulundurmanız daha yararlı olacaktır.

Projenin iletişim bilgilerine şu sayfadan ulaşabilirsiniz:

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/en/hotline.php

Tekrardan belirtmek isterim ki vize başvuru süreçlerinde konsoloslukların değerlendirme süreçlerine dair bilgi ve erişimimiz sınırlıdır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.