İşveren değişikliği

ilyas8084 • 1 Kasım 2023
2 Yorum
0 beğeni

Hayırlı günler diliyorum. 
23/9/2023 tarihinde d tipi vizemle 3 ayda bir yenilenmek üzere bir Türk inşaat firması ile çalışmak için almanyadayım vizem 30/09/2023 tarihinde 31/01/2024 tarihine kadar uzatıldı ikamet, Çalıma, vergi no, oturum kartı her şeyim tamam ve çalışıyorum lakin dürüst olmak gerekirse iş arıyorum Almanyada kalmak için.

Velbert Düsseldorf tarafında iş buldum iş yerimi değiştire bilir miyim çalışa bilir miyim yabancılar dairesi için neler gerekli yeni işverenim benim için ne yapabilir  lütfen yardımcı olur musunuz

çok teşekkür ederim

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Almanya'dan nitelikli çalışan vizesi ile aldığınız oturum izni (D tipi vize dediğiniz) sadece o işi bağlar. Dolayısıyla yeni bir işe geçmek istediğiniz takdirde yeniden Yabancılar Dairesi'ne başvuruda bulunarak tüm koşulları yerine getirmeniz ve izin almanız beklenir. Bunun sonucunda da yeni bir oturum kartı alırsınız. Bahsettiğim bu durum 2 seneye kadar geçerlidir. İşinizde 2 seneyi doldurduktan sonra Yabancılar Dairesi'nden yeniden izin alma sürecine girmeniz gerekmez, bildirerek onaylayan bir yazı almanız yeterli olur. Bu konuda ayrıntılı bilgi vermesi için Berlin Yabancılar Dairesi'nin websitesindeki ilgili yazıyı paylaşıyorum:

https://service.berlin.de/dienstleistung/326856/

Burada da belirtildiği gibi:

"Aşağıdaki durumlarda çalışma amaçlı oturma izninizin / AB Mavi Kartınızın değiştirilmesine gerek yoktur:

-Halihazırda en az iki yıldır böyle bir çalışma amaçlı oturma izni ile çalışıyorsanız
veya
-Almanya'da kesintisiz olarak en az üç yıldır böyle bir ikamet unvanı ile ikamet ediyosanız (eğitim hariç)"

Dolayısıyla bir an önce bağlı bulunduğunuz Yabancılar Dairesi ile iletişime geçerek yeni aldığınız iş teklifi ile yeni bir başvuruda bulunmanız gerekir.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

İyi günler dilerim,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.