Göç kanunundaki 18 Kasım'da yürürlüğe girecek olan yeni haklar

hades • 19 Ekim 2023
5 Yorum
0 beğeni

Bu soruyu kendim ve benim gibi sektör değiştirmeyi düşünen herkes adına sormak istiyorum. Kasım 2023 tarihli değişikliklerde federal hükümetin ilgi yasayı Türkçe açıkladığı pdften alıntıyı paylaşıyorum:

Vasıflı işçiler için oturma izni alma hakkı ve vasıf ile istihdam arasındaki bağlantıdan feragat

Mesleki eğitim almış vasıflı işçiler (§ 18a AufenthG) ve akademik eğitim almış vasıflı işçiler (§ 18b AufenthG) için oturma izinlerine ilişkin iki merkezi yasal dayanak iki açıdan değiştirilecektir:

--Öncelikle tüm şartların yerine getirilmesi halinde artık oturma izni alma hakkına sahipsiniz. 

--İkinci olarak, kişinin yalnızca mesleki yeterliliğin kazandırdığı niteliklere göre çalışabileceği yönündeki sınırlama kaldırılacak. Yani nitelikli bir mesleki eğitime veya üniversite diplomasına sahipseniz iş arayışınız bu eğitimle ilgili işlerle sınırlı değildir. Düzenlenmiş meslekler için istisnalar vardır .

Xxxxxxxxcxxcccxccc

Yukarıdaki kısım make it germany web sayfasında aynen mevcuttur.

Bu değişiklik hali hazırda oturum izni olanlara farklı sektör ya da mezuniyet alanı dışında çalışma izni veriyor gibi görünüyor. Yanlış mı anlıyorum?

Kategori
Oturma izni

Yanıt (5)

Moderation

Merhabalar hades,

Sorunuz için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz değişikliklerin tam olarak ne zaman uygulamaya konulacağı ve tüm ayrıntıları henüz belli değil. En yakın zamanda web sitemizde güncellemeleri yayınlayacağız. Bu konuda bilgil sahibi olmak için web sitemizi düzenli olarak ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ek olarak, bu websitesinden de değişiklikler hakkında şimdiden bilgi edinebilirsiniz:

https://www.make-it-in-germany.com/en/visa-residence/skilled-immigratio….

İyi günler dilerim,
Su

hades

Su hanım zaten sizinle paylaştığım alıntı kısmı make it germany den alıntı. Yani aciklama onların sayfasında var ve Kasım 2023 de artık nitelikli göçmen olarak gelenlere sektör ayırt edilmeksizin geldikleri alan dışında çalışma hakkı tanınacak deniyor

ozgeyesilot

Merhaba,

Bazı kaynaklarda da sadece Blue Card'da değişiklik olacak deniliyor Kasım ayı itibariyle. Diğer değişiklikler Mart'ta sanki..

hades

Özge hanım bu mümkün değil, web sayfasındaki bilgilere dayanarak konuşacak olursak blue card için zaten üst tarafta açıklama yapılmış. Vasıflı işçiler diyor ve 18a ve 18b ile gelen üniversite mezunlarından bahsediyor. Benim vizem 18b akademik eğitim almış vasıflı işçi vizesi zaten bu değişiklik bizim gibi bu tip vizeye sahip olanlara veriliyor. Blue cardlilara verilen farklı.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.