eşim ve 5 yaşındaki oglum ab vatandaşı

th3umut • 20 Nisan 2024
1 Yorum
0 beğeni

eşim şuan almanyada asgari ücretli işe başladı oglumda ab vatandaşı ama onu henüz yanına almadı çünkü ben olmadan oğlumuza bakabilecek birisi yok eşimin adresi orda 5 yaşındaki oglumla ben malatyadayız benim sorum oğlunun adresi malatyadayken reşit olmayan cocuk aile birleşimi yapabilirmiyim yani en kısa sürede nasıl anne baba cocuk birleşebiliriz özellikle oglumuzun almanyada yetişmesi bizim icin cok önemli ( benim iki diplomam var inşaat teknolojisi ve işletme orada denklik yapıp meslegimi yapmayı düşünüyorum. 

Kategori
Aile birleşimi

Yanıt (1)

Moderation

Merhaba th3umut

Eşinizin AB vatandaşı olup olmadığından emin olamadım. Ancak bu vereceğim cevabı pek değiştirmeyecek: Eşinizin Almanya'da geçerli bir oturum izni varsa "Aile Birleşimi" üzerinden kendisinin yanına gidebilirsiniz. Çocuğunuz AB vatandaşı olması süreci onun için kolaylaştıracaktır, ancak her koşulda Almanya'ya gittiğinizde Yabancılar Dairesi'ne birlikte kayıt yaptırmanız gerekecektir.

Aile Birleşimi için şu koşulların sağlanması gerekir:

Eşiniz, ailesinin geçimini karşılayabileceğini kanıtlamalıdır, ya da maddi sorun yaşamayacağınıza dair çeşitli kaynak ve güvenceler sunulmalıdır.

Eşiniz, yeteri kadar büyük bir dairede oturuyor olmalıdır

Tüm aile üyeleri sağlık sigortası kapsamında olmalıdır

(Üniversite diplomanız olduğu için dil sertifikası göstermenize gerek kalmayacaktır)

Eğer eşiniz de AB vatandaşı ise süreç sizin için çok daha rahat olacaktır. Kimi durumlarda yukarıda bahsettiğim koşulların aranmaması da söz konusu olabilmektedir.

Almanya'ya geldikten sonra ise Yabancılar Dairesi'ne başvurarak vizenizi bir oturum iznine öevirmeniz gerekecektir. Bu noktadan sonra çalışmak için ek bir çalışma iznine başvurmanıza da gerek kalmaz.

Bütün bu süreci başlatmak için Aile Birleşimi Vizesi'ne başvurmanız gerekmektedir. Konsolosluk daha sonra Eşinizin Almanya'da kayıtlı olduğu Yabancılar Dairesi ile temasa geçecektir.

Çocuğunuz ise sorunsuz biçimde sizinle beraber Almanya'ya geçebilecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere şu sayfamızdan ulaşabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.