denklik hakkında

mervesarp • 4 Şubat 2024
2 Yorum
0 beğeni

merhaba, 

diploma denkliği ile mesleki denklik farklı şeyler mi? 

lisans işletme bölümü, yüksek lisans muhasebe finansman mezunuyum. sigorta geçmişim muhasebe.

başvurduğumda bana verilecek denklik tek bir belge mi oluyor? diploma ayrı, mesleki ayrı mı

teşekkürler 

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Almanya'da "diploma denkliği (Diplom-Anerkennung)" ve "mesleki denklik (Berufsanerkennung)" farklı kavramları ifade eder.

1. Diploma denkliği: Yurtdışında aldığınız bir diplomayı Almanya'da geçerli hale getirmek için başvurduğunuz süreçtir. Almanya'da diploma denkliği almak, yurtdışında aldığınız lisans veya yüksek lisans diplomasının Almanya'da tanınmasını sağlar.

2. Mesleki denklik: Yurtdışında kazandığınız mesleki tecrübe veya eğitimin, Almanya'daki belirli bir mesleği icra etmek için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi sürecidir. Belirli meslekler yasa ile düzenlenmiş (reglementierte) meslekler sayıldığı için bunlara ilişkin denklik süreci federal seviyede düzenlenmiştir ve bulunduğunuz eyaletin idari prosedürleri ve meslek odalarının öngördüğü süreçler üzerinden edinilir. Diğer mesleklerdeki durum ise eyaletlere veya mevcut kalifikasyonların Almanya’da ek eğitim gerektirip gerektirmediğine bakılarak somut vakaya özgü olarak değerlendirilir.

Ayrıca denklik koşullarını karşılamak için ek eğitim almanız gerekiyorsa bununla ilgili bir yeterlilik programına katılmak üzere bir vize başvurusu yapmanız mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/recognition

Muhasebecilik mesleği yasa ile düzenlenmiş meslek değildir ancak Almanya’da çalışabilmek için muhasebe alanında mesleki denklik (Gleichwertigkeitsfeststellung) almanız gerekecektir.

Ayrıca somut bir iş teklifinin söz konusu olması halinde başvuruyu yapacağınız ilgili eyaletin yasal düzenlemelerine tabi olmanız gerekecektir. Bu konularda hem genel nitelikli hem de mesleğe ve eyalete özgü bilgi almak için sizi yönlendirebileceğim önemli bir kaynak da federal hükümetin hazırladığı portaldır:

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php

İyi günler dileriz!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.