Denklik

umuttsoyluu • 4 Mart 2024
1 Yorum
0 beğeni

Herkese merhabalar.

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik MYO mezunuyum. Daha sonra THY'nin verdiği eğitimlerle uçak teknisyeni olup, 9 yıl kadar bu sektörde hizmet verdim. Almanya'da iyi bir firma ile kontrat imzaladım ve çalışma izni için başvuru yaptım. Bana bölümümü KMK'ya tanıtıp, denklik almam gerektiğini belirttiler Ankara Alman Konsolosluğunda. 1 Mart itibariyle geçen yasada belirtilen duruma göre; tecrübe ve kontrat sahibi olduğum sektörde çalışmaya başvurmak için denklik işini kovalamalı mıyım yoksa direkt tekrar başvuru yapsam farklı bir değerlendirmeye tabii olup, olumlu sonuç alır mıyım? Konsolosluktan geri dönüş olmadığı için sizleri rahatsız ettim. 

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler. ☺️

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler. Öncelikle konsoloslukla hiçbir bağlantımız olmadığını ve başvurularınızın muhtemel sonuçlarına dair herhangi bir yorum yapamayacağımızı hatırlatarak başlamak isterim. Çünkü karar verme sürecinde herhangi bir şekilde yetkili bir kurum değiliz.

Sorunuza gelirsek, yeni yasal düzenlemelerle beraber süreçle ilgili bazı değişiklikler olsa da birçok meslek için hala denklik gerekiyor. Bu noktada "denklik" sürecinden ne anlaşıldığı önemli bir nokta. Bu ifade iki farklı işlem süreci için kullanılıyor. Biri mezun olduğunuz üniversitenin ve bölümün Almanya'da bu alandaki bir eğitime denk olduğunu kanıtlayan diploma tanınması süreci. Bunun için Anabin veritabanından üniversitenizin ve bölümünüzün "entspricht" ve "H+" ifadeleri ile tanındığını gösteren belgenin çıktısını almanız yeterli. Yasayla düzenlenen meslekler içinse meslek odalarına başvuru yaparak ilerlemek gerekiyor. Denklik süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için: https://handbookgermany.de/tr/recognition

Doğrudan kendi alanınızda iş başvurusu yapmıyorsanız bile bu alanda yeterliliğinizi kanıtlayacağınız belgeler istenecektir.

Denklik süreci ile ilgili her türlü sorunuz için Almanya'da Yaşam ve Çalışma Hattı ile iletişime geçmenizi öneririm. Yurtdışından yapılan aramalarda telefon ücreti olsa da danışmanlık hizmetinin kendisi ücretsizdir:

https://www.bamf.de/EN/Service/ServiceCenter/ThemenHotlines/ArbeitenUnd…

Yardım hattına haftaiçi sabah 9.00'dan akşam 16.00'ya kadar (CET) 49 30 1815-1111 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, elinizde somut bir iş teklifinin olması gerekli koşullardan biri olsa da çalışma izni alabilmek için tek başına yeterli bir belge değil. Konsolosluk tarafından sizden istenen ek belgeleri yine de sağlamanız gerekecektir. Tam anlamıyla çalışma izni almadan iş sözleşmenizi başlatamayacağınızı ve yasal olarak çalışamayacağınızı hatırlatmak isterim. Dolayısıyla çalışma başlangıç tarihlerini buna göre düzenlemek isteyebilirsiniz.

Umarım süreç şimdi daha anlaşılır olmuştur.

Başvuru sürecinizde kolaylıklar dilerim.

İyi günler,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.