İş değişikliği

kplnahmet • 5 Aralık 2023
1 Yorum
0 beğeni

Merhabalar Laboratuvar yoneticisi olarak bir firma ile anlaşıp mavı kartımi aldım. Henüz işe başlamadım.

Fakat şuan başka bir yerden teklif aldım ve o şehire gitmek istiyorum. Burada yöneticilik yapmayacağım, sadece laborantlik yapacağım.

Mavi kartım iptal olurmu acaba?

Saygılarımla...

Yanıt (1)

Buket_Communitymanager_Turkish

Merhaba kplnahmet
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler
“AB Mavi Kart” oturma izni prensip olarak belirli bir işin icrası için verilmektedir. Ancak AB Mavi Kart sahipleri dilerlerse yine de iş değiştirebilmektedirler.

Ancak Mavi Kartın verilmesinden sonraki ilk 12 ay içinde herhangi bir iş değişikliğinin derhal sorumlu göçmenlik dairesine bildirilmesi gerekir. Daha sonra değişikliği daha yakından incelemek için geçici olarak askıya almak isteyip istemediklerine karar verebilirler. Bu incelemeye aykırı karar vermesi halinde işveren değişikliğine otomatik olarak izin verilir. Eğer kadın bunu yapmaya karar verirse, otoritenin değişikliği reddetmek için 30 günü olacak. Böyle bir durumda AB Mavi Kart sahibi ya mevcut işinde kalmalı ya da Mavi Karttan vazgeçmelidir. Ancak göçmenlik makamları 30 gün içinde bir sonuca varmazlarsa veya iş değişikliğini kabul ederlerse normal bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İlk 12 aydan sonra işveren değişikliğinin artık göçmenlik makamlarına bildirilmesine gerek yoktur.

Bu durumlarda hiçbir zaman rapor verilmesine gerek yoktur:

Sadece işin yapıldığı firmanın adı değişir
Yalnızca gerçekleştirilen faaliyetin adı değişir, istihdam yöntemleri aynı kalır
Çeşitli ulusal göçmenlik makamlarının bireysel resmi gerekliliklerine de uyulmalıdır.

Ancak yeni işiniz AB Mavi Kart verilmesi gerekliliklerini karşılamıyorsa iş değişikliğinizi reddedebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizi Alman çalışanlardan daha kötü çalışma koşulları altında çalıştırılmaktan da koruyabilir.
Lütfen gelir sınırını da göz önünde bulundurun.
Handbook Germany sayfamızda sizin için tüm önemli bilgileri topladığımız bir Link göndereceğim.
https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.