İş değişikliği

ksalanturoglu7734 • 19 Mart 2024
2 Yorum
0 beğeni

Merhaba, Almanyaya 81a vizesi ile lise diplomamın denkliğini alarak geldim. Bir restaurantta çalışıyorum. Bir şirketten iş teklifi aldım aynı zamanda işletme fakültesi mezunuyum H+ denkliğim var. Maaşım da blue card için yeterli. 18a oturumuna daha başvurmadım geleli 15 gün oldu çünkü. İş teklifi gelen firma ile anlaşıp Blue card başvurusu yapabilir miyim ? Restauranttan ayrılmak istiyorum bazı konularda anlaşamadık malesef.

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar!

Normal koşullarda Almanya'ya girdikten sonra 3 ay içerisinde Yabancılar Dairesi'ne başvurarak eldeki vizenizi oturum iznine çevirmeniz gerekir. Ancak çoğu kez oturum hakkına sahip olmanız, çalıştığınız işe bağlıdır. Eğer vizeniz belirli bir alanda ve işte çalışmak üzere verildiyse alanınızla ilgili bir iş bulmak durumunuzdasınız. Yeni iş için baştan bir vize almanızın gerekip gerekmeyeceği, denklik ve tanıma süreçlerinin muhatabı olup olmayacağınız gibi hususlar yeni işin niteliğine ve Yabancılar Dairesi'nin bu konudaki değerlendirmesine bağlıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu değerlendirme somut bir iş teklifinin söz konusu olması halinde söz konusu olacaktır.

Bu drum gri bir alanda olup ilgili dairelerin takdir yetkisi bulunmaktadır.

İş değişikliği durumunda oturum izni ile ilgili değişiklikler konusunda Yabancılar Dairesi'nin (örnek olması için Berlin Yabancılar Dairesi resmi websitesini paylaşıyorum) sayfasından ilgili süreçler hakkında bilgi alabilirsiniz:

https://servi̇ce.berli̇n.de/di̇enstlei̇stung/326856/en/

Mavi Kart konusunda ise elinizdeki diploma ve mesleki eğitim sertifikalarının yapacağınız işle bir bağlantı içinde olması aranacaktır. Ancak dediğim gibi, burada belirleyici olan somut iş teklifindeki iş tanımı ve Yabancılar Dairesi'nin takdiridir. Bilgi vermesi açısından Mavi Kart ile ilgili sayfamızı paylaşıyorum:
https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

ksalanturoglu7734

Cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla sorduğum soruların net cevaplarını almam için bahsettiğiniz kurumlarla iletişime geçmeliyim.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.