Çifte vatandaşlık

samigokgur • 6 Haziran 2024
2 Yorum
0 beğeni

22 Temmuz 1967 Almanya’da doğdum.Annem 15 Babam 25 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştı.Her 2 sine Türkiye ye kesin dönüş yaptı.Ben inşaat mühendisiyim ve mesleğimi yapıyorum.Türkiyede yaşıyorum.Doğumdan sonra Türkiye’ye gönderilmişim.Bir ara Almanya’ya gelip hauptschule gittim ama tekrar Türkiye’ye döndüm.26 Haziran da çıkacak yasa ile Almanya’da doğduğum için çifte vatandaşlık alabilecek miyim?

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Almanya'da doğmuş olmak doğrudan Alman vatandaşlığına başvuru hakkı getirmez. Doğum sırasında ebeveynlerin Alman vatandaşı olmamalarının da bunda olumsuz etkisi vardır.

Genel bilgi olarak, bir yabancının Almanya vatandaşlığını kazanabilmesi için kural olarak Almanya ile ailevi, ekonomik, tarihi ve güncel bağları olması beklenmektedir. Yasal olarak bu "Süresiz oturum iznine ("Niederlassungserlaubnis") ya da süresiz oturum izni alınmasını sağlayacak bir oturum iznine sahip olma" şartı olarak ifade edilir. Yani aslolan (diğer koşullara ek olarak) kişinin hayatının halihazırda Almanya'da yerleşik olmasıdır. Bu nedenle bir yabancının Almanya'da doğmuş olması, yabancıya Alman vatandaşlığı için otomatik olarak hak kazandırmaz.

Yurtdışında yaşayanların takdir yetkisiyle vatandaşlığa kabulü çok ender bir durum olup, devletin özel çıkarına bağlıdır. Ve bu konuda genellikle profesyonel hukuki yardım almak gerekir. İlgili bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/-/1703880?openAccordionId=item-1…

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.