Çalışma İzni Başvurusu

sehersadic • 19 Haziran 2024
2 Yorum
0 beğeni

Merhaba, yakın zamanda İtalya'dan çalışma vizesi için başvuru yapacağım. Ülkeden ülkeye konsoloslukların istediği belgelerde farklılıklar olabiliyormuş fakat ben yine de danışmak istedim. Türkiye'de bir üniversiteden lisans uluslararası ilişkiler mezunuyum denkliğim var ve iş sözleşmem de var. Ön onaya ihtiyacım var mı bunu bilmiyorum ön onay olmadan da vize başvurusunda bulunup olumlu sonuç alınabilir mi?
Sigorta konusunda Vizeyi alırken: Uzun süreli seyahat/sürekli ikamet için en az altı ay geçerli Alman sağlık sigortası belgesi veya Almanya'ya giriş sırasında sigortalı olduğunuzu gösteren yasal sağlık sigortası belgesi; Basit seyahat sağlık sigortası yeterli değildir. şeklinde yazıyor sitede. Vizeyi çıktığında yaptırmam gerektiğini anlıyorum buradan fakat ne tarz bir sigorta yaptırmam gerektiği konusunda kafam karışık.
Son olarak da ekonomik durumum hakkında bir belge istendiği sitede belirtilmemiş fakat ben bu konuda da emin olamadım. Hesap dökümü alıp göstermem olumlu sonuç almama yardımcı olur mu? 
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Maalesef konsoloslukların işleyiş ve karar alma süreçleri konusundaki bilgi ve erişimimiz kısıtlı. Ancak bilmeniz gereken, başvurularda istenen belgelerin konsolosluğa değil, başvuranın uyruğuna göre değişmesidir. Yani AB vatandaşı olmayan bir T.C. vatandaşından istenecek belgeler tüm konsolosluklarda aşağı yukarı aynıdır.

81A süreci ise normal vize kabul sürecini hızlandıran bir işlemdir. Kendilerine sunacağınız bir vekaletname üzerinden işvereniniz Almanya'daki ilgili kurumlar (Agentur für Arbeit ve Yabancılar Dairesi) temasa geçer ve denklik de dahil olmak üzere çalışma durumunuza ilişkin ön onay hazırlanır. Ardından size konsolosluktan bir randevu atanır. Bu seçeneğe Türkiye gibi randevu alma konusunda uzun bekleme sürelerinin olduğu ülkelerde sıklıkla başvurulmaktadır.

Bu süreci işletmemeniz başvurunuzun geçerliğini etkilemez.

Sağlık sigortası konusunda ise genellikle başvurulan yol, bu amaçlarla oluşturulmuş şirketler üzerinden bir sigorta taahhüt belgesi alırlar. Bu sigortalar vize başvurularına uygun biçimde hazırlanmıştır, genelde düşük fiyatlı ve kapsamlıdır ve siz Almanya^ya yerleşip kamusal bir sigorta paketinin kapsamına girdiğinizde derhal iptal ettirilebilirler. İnternette bu tür sigorta programlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak burada önemli olan bu sigortayı vize başvurusu sırasında mı yoksa sonrasında mı yaptırmanız gerektiğinden emin olmanızı öneririm. 

Maddi durum belgeleri hakkında da maalesef bir bilgimiz yok. Platformumuzun uzmanlığı vize danışmanlığı üzerine kurulu olmadığından bağlayıcı bir yönlendirmede bulunmam uygun olmaz. Ancak uygulamada insanlar maddi durumlarının niteliğini gösterecek (banka hesabı, emeklilik ödemesi, gayrımenkul geliri, kira gibi) her türlü belgeyi sunmaktadırlar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.