çalışma izni

Ulaş Yaşar • 15 Nisan 2024
1 Yorum
0 beğeni

üniversiteden 60 saatlik eğitim sonunda aldığım forklift operatörlüğü belgesine sahibim ayrıca iş sözleşmem,iş ilişki beyannamem ve işverene verdiğim vekaletnamem  mevcut nasıl bir yol izleyerek çalışma ve oturum izni alabilirim? 81 A onay talep etmem mantıklı mı dönüş yaparsanız çok sevinirim 

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Anladığım kadarıyla elinizde somut bir iş teklifi var ve nitelikli çalışan vizesine başvurmak istiyorsunuz (Mavi Kart'tan bahsetmediğiniz için koşulları karşılamadığınızı farz ediyorum).

Bu vize için mesleki niteliklerinizin denklik sürecinden geçirilmesi ve bir mesleki denklik belgesi almanız gerekecektir. Mesleki denklik, yurtdışında kazandığınız mesleki tecrübe veya eğitimin, Almanya'daki belirli bir mesleği icra etmek için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi sürecidir. Belirli meslekler yasa ile düzenlenmiş (reglementierte) meslekler sayıldığı için bunlara ilişkin denklik süreci federal seviyede düzenlenmiştir ve bulunduğunuz eyaletin idari prosedürleri ve meslek odalarının öngördüğü süreçler üzerinden edinilir. Diğer mesleklerdeki durum ise eyaletlere veya mevcut kalifikasyonların Almanya’da ek eğitim gerektirip gerektirmediğine bakılarak somut vakaya özgü olarak değerlendirilir.

Görebildiğim kadarıyla forklift operatörlüğü mesleğinin Almanya'da nitelikli iş olarak tanınması, birtakım ek eğitimler almanıza bağlı tutulabilmekte. Bunun dışında sözleşmede için tam olarak nasıl tanımlandığı da önemli.

Eğer işvereninize vekalet verdiyseniz, 81A sürecini devreye sokarak bu denklik sürecinin işveren tarafından yürütülmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreç sonucunda Federal İş Ajansının size denklik verilmesi için (ihtimal olarak) hangi koşulları karşılamanız gerekeceği netleşecektir.

Öte yandan, genel bilgi edinmeniz amacıyla Denklik ile ilgili sayfamızı ve Almanya'nın denklik portalı sitesini sizinle paylaşıyorum (Bu portalda maalesef forklift operatörü mesleği ile ilgili bir düzenlemeye rastlayamadım, ancak 81A sürecinde işvereniniz bu konudaki gerekli belgelere doğrudan erişebilecektir:
https://handbookgermany.de/tr/recognition
https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/en/index.php

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.