Blue Card

Vussif • 11 Mayıs 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba iyi çalışmalar umarım iyisinizdir. Bi konu hakkında size danismak istiyorum.

Ben inşaat mühendisiyim ve şu an 4 aydır iltica etmiş durumdayım. Mahkemem henüz gelmedi ve Heim'da kalıyorum. 1 hafta sonra resmi olarak çalışma iznim olacak. Alman bir inşaat firmasında mühendis olarak iş bulursam ve maaşımda blue card için belirlenen minimum ücret olursa ; blue card ile oturum alabilir miyim ? Bana senin henüz mahkemen sonuçlanmadı diye birşey söylerler mi ? Diyelim ki aldım, bu blue card oturumum varken ilticayi geri çekip bu oturumla devam edebilir miyim ?

İkinci olarakta; herhangi bir işte herhangi bir mevkide çalışırsam, bu firma beni kadroya alırsa (burda fast diyorlar sanirim ) bu oturum sayesinde devam edebilir miyim ve ilticadan vazgeçebilir miyim ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. 

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle sorunuz için teşekkürler. Bahsettiğiniz sürece başvurmak (sadece iltica başvurunuzu geri çektiğiniz takdirde) teorik olarak mümkün. "Spurwechsel" adı verilen süreç kapsamında iki oturum izni türü başlığı arasında bazı durumlarda geçiş yapabilirsiniz. Fakat sizin durumunuza ve verdiğiniz örneklere özel kesin bir şey söylemek ve pratikte adımların nasıl işleyeceğini öngörmek şu an için mümkün değil maalesef. Bu yasal düzenlemeler çok yakın bir zamanda gerçekleştiği için pratikte nasıl işleyeceğine dair kesin bir yorum yapamıyoruz. Fakat şunu söyleyebilirim ki normal şartlarda devam eden bir iltica prosedürünüz varsa, vasıflı işçi olarak oturma iznine geçemezsiniz. Bunun için iltica başvurunuzu geri çekmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak izlemeniz gereken adımlarla ilgili ve bire bir durumunuza dair iltica ve nitelikli çalışan yasası konusunda bir uzmandan hukuki danışmanlık alarak ilerlemenizi öneririm.

Bulunduğunuz bölgedeki göçmen danışmanlığı veren kurumlara ulaşabilir ve ücretsiz danışmanlık imkanlarından yararlanabilirsiniz, bu kurumların iletişim bilgilerinin yer aldığı haritanın bağlantısını paylaşıyorum:

https://www.proasyl.de/beratungsstellen-vor-ort/?gad_source=1&gclid=EAI…

Umarım bu yönlendirme yardımcı olur.

İyi günler dilerim,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.