Ausbulding

elgunbabayev765 • 5 Nisan 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba ben lojistikayla Almanyada ausbulding yapmak istiyorum yaş 33.gereksimleri neler yaza bilirmisiniz b1 yeterlimi?

Kategori
Diğer

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler.

Eğer kastettiğiniz İkili Mesleki Eğitim (Duale Ausbildung) ise koşullar şu şekildedir:

"İkili meslek eğitimi için hangi önkoşullar gereklidir?

Okulda ve çalıştığınız yerde Almanca konuşabilmeniz gerekir. Ayrıca sınavlar da Almanca dilinde olur. Hangi dil seviyesinide olmanız gerektiği yapacağınız mesleğe bağlıdır.

Mesleki eğitime başlamanız için gereken mezuniyet belgesi, kariyer hedeflerine ve seçtiğiniz mesleki eğitim programına bağlıdır. Mezuniyet belgenizi kendi ülkenizden aldıysanız, ilk önce Almanya'da denkliğini almanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için "Almanya'da Denklik Almak" bölümümüze bakabilirsiniz."

Daha ayrıntılı bilgi için: https://handbookgermany.de/tr/vocational-training-dual

Mesleki Eğitim (Ausbildung) için vize koşullarını soruyorsanız gerkenlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz:

"Ulusal Vize" bölümümüzde, tüm üçüncü ülke vatandaşlarının Ulusal Vize için ihtiyaç duyduğu belgelerin bir listesini bulabilirsiniz.

Mesleki eğitim vizesi için aşağıdaki ek belgelere ihtiyacınız vardır:

Bir mesleki eğitim pozisyonu için sözleşme veya mesleki eğitim veren bir yerden somut bir iş teklifi
Geçiminizin güvende olduğunun kanıtı. Bunu sağlayacak yeterli paranız yoksa, üçüncü bir kişi sizin için sözde bir taahhütname sunabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgiye "Ulusal Vize Taahhütnamesi" bölümünde ulaşabilirsiniz.
Almanca dil yeterliliğinizi kanıtlayan bir belge. Kural olarak, en az B1 seviyesinde Almanca dil becerisine ihtiyacınız vardır.
Önemli: Dil sertifikanızı Almanya'da alma şansınız var. Bunun için, Almanya'ya dil eğitimi vizesi ile seyahat ederek Almanya'da bir dil kursuna gidebilirsiniz. (§ 16f paragraf 1 AufenthG)

İkili mesleki eğitim programı yapmak istiyorsanız, genellikle Federal İş Kurumunun da (Bundesagentur für Arbeit) onay vermesi gerekir. Oturum izni alıp alamayacağınız, mesleki eğitim pozisyonunuz için Almanya veya AB'den başka kursiyerlerin veya insani sebeplerle oturum iznine sahip bir kişinin bulunup bulunmadığına bağlıdır çünkü bu kişilere öncelik tanınmak zorundadır. Bu öncelik kontrolü Federal İş Kurumu tarafından yapılır. Siz başvuru yaptığınız zaman Elçilik, Federal İş Kurumunu bilgilendireceğinden sizin bu konuda bir şey yapmanız gerekmez.

https://handbookgermany.de/tr/vocational-training-visa

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

İyi günler dilerim!

Sevgiler,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.