ausbildung

falancanınfilancası • 22 Eylül 2023
5 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

Ben İstanbul'da yaşayan 34 yaşında bekar biriyim. Size Ausbildung ile ilgili soru sormak için yazıyorum.

Eğitim geçmişim,  ön lisans mezunu olmamdan oluşmaktadır. Şu an Almanca öğrenme sürecindeyim çünkü Almanya'ya yerleşmek ve çalışmak istiyorum. Ancak, lise diplomamın Almanya'da geçerli olmadığını biliyorum ve bu nedenle uygun bir eğitim veya meslek sahibi olabilmek için Almanya'da bir Ausbildung programına katılmayı planlıyorum.

Udemy üzerinden 3D modelleme ( mobil oyunlar için ve mimari modelleme ) eğitimi aldım, sertifika mevcuttur. Photoshop ve Illustrator gibi alanlarda eğitimler almaya devam ediyorum. Bu sertifikaların Almanya'da geçerli olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca, meslek sahibi olabilmem için hangi adımları atmalıyım, Ausbildung programlarına nasıl başvurabilirim ve başvurularımın kabul edilmesi için gereken şartlar nelerdir, bu konularda da rehberliğinize ihtiyacım var. Udemy üzerinden Almanca eğitimine başladım. en az B1 seviye Almanca istendiğini biliyorum. Lise diploma denkliği mecburi mi ?

Saygılarımla,

Kategori
Mesleki Eğitim

Yanıt (5)

Moderation

Merhaba, bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.
Farklı Adobe programları hakkında ilk becerileri öğrenmiş olmanız çok güzel. Bunun gelecekteki eğitim ve çalışmalarınızda size yardımcı olacağından eminim. Ek sertifikalar genellikle iş başvurusunda bulunurken bir avantajdır. Ancak vize başvurusunda bulunabilmek için sertifikaların resmi bir eğitim kurumu tarafından verilmiş olması önem taşır.
Almanya’da ikili mesleki eğitime başlamak için, doğrudan ilgili şirkete başvurmanız ve onların kriterlerini karşılamanız gerekir. Bu, Türkiye’den aldığınız okul diploması ya da sertifikasının denkliğini almış olmanızın kesinlikle gerekli olmadığı anlamına gelir. Zaten başvuracağınız şirketlerin iş ilanlarında bunun gerekli olup olmayacağı belirtilir.
Açık mesleki eğitim pozisyonlarını aşağıdaki web sitelerinde bulabilirsiniz:
- Ausbildung.de
- azubi.de
- IHK Lehrstellenbörse
Bu sitelerde istediğiniz mesleği ve eğitim almayı düşündüğünüz şehri girerek arama yapabilirsiniz.
Ayrıca, ikili eğitim hakkında daha fazla bilgiyi Türkçe olarak bu sayfada bulabilirsiniz: https://handbookgermany.de/tr/vocational-training-dual
Başka sorularınız olursa lütfen bana bildirmekten çekinmeyin.

falancanınfilancası

cevabınız için teşekkür ederim. peki vize işlemlerini nasıl halledebilirim ? ausbildung için ayrı bir vize var mı ? yoksa turist vizesi mi alıp gitmeliyim ?

falancanınfilancası

baktığım ilanlardan çoğu orta okul ya da lise diploması istiyor. bu denklik için mi yoksa sadece belirli bir eğitim düzeyine gelmiş olmamızı istedikleri için mi ? Almanya'da ortaokul diploma şekli bizimkiyle farklı galiba. ikili eğitim için vermiş olduğunuz internet sitelerinde arama butonlarına ne yazmalıyım ? hepsi ikili eğitim vermiyor galiba ama bazı ilanlarda 1 - 2 gün okula gönderileceği yazmakta. bu konularda da yardımınızı rica ederim.

Moderation

Merhaba falancanınfilancası,
Almanya’da bir meslek eğitimine başlayabilmeniz için en az ortaokul veya lise mezunu olmanız gerekir. Bu da yaklaşık 10 yıllık bir okul süresi demektir.
İkili mesleki eğitimin her zaman okul ve işin bir kombinasyonu olduğunu lütfen unutmayın. Bu konuda daha fazla bilgiyi Türkçe olarak burada bulabilirsiniz: https://handbookgermany.de/tr/vocational-training-dual
Son olarak, bir iş teklifi/sözleşmesi aldıktan sonra, mesleki eğitiminize başlamak için yerel Alman elçiliğine vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu ayrı bir vize kategorisidir ve doğru vizeye başvurmak için bunu belirtmeniz gerekecektir. Kontrol listesini burada bulabilirsiniz: https://tuerkei.diplo.de/blob/2426722/e8a9b66d0aa3878ef4073680cebc515d/…
Başka sorularınız olursa lütfen bana bildirmekten çekinmeyin.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.