Ausbildung

israhalil • 15 Nisan 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba Ben 33 yasindayim.Uni mezunuyum .Ausbildung yapmak istiyorum şu an Almanca çalışıyorum sertifika sınavına hazırlanıyorum fakat yaşımdan ötürü ausbildung pek mümkün değil dediler mümkün müdür?Ayrıca üniversitede okuduğum alanla alakası yok ausbildung da okumak istediğim bölümün sıkıntı olur mu?teşekkğr ederim 

Kategori
Mesleki Eğitim

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Normal şartlarda (birkaç istisnai alan dışında) yaşınız Ausbildung yapmanızın önünde bir engel değildir. Hatta bununla ilgili hazırladığımız yazımızdan alıntılıyorum:

"İlke olarak mesleki eğitime başlamak için bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak mesleki eğitiminize başladığınızda kaç yaşında olursanız olun, yalnızca temel zorunlu eğitimi (Almanya'da dokuz yıl) bitirmiş olmanız beklenir."

https://handbookgermany.de/tr/vocational-training-dual

Yaş sınırlamasından bahseden kişiler, Ausbildung eğitiminin kendisi için değil fakat halihazırda bir Ausbildung program bulamamış olan kişilere yönelik Mesleki Eğitim Yeri (Ausbildungsplatz) veya Öğrenim Yeri Arama Vizesi için belirtilen yaş sınırından bahsetmiş olabilirler. Fakat bu vize türüne özel bu sınırlamadan bahsediyor olsalar bile bu vize için gereken yaş sınırlaması Mart 2024'ten itibaren 35'e çıkarıldı. Yani bu koşul için bile yaşınız sorun teşkil etmiyor. Bu vize türü için gerekli koşulları listelediğimiz yazımızdan paylaşıyorum:

Mart 2024'ten itibaren İkamet Yasası §17’de gerçekleşecek değişiklikler:

-Oturum izni başvurusu için azami yaş 35'e yükseltilecek.
-Gerekli Almanca dil becerileri B2'den B1 seviyesine düşürülecek.
-Oturum izni süresi 9 aya çıkarılıyor.
-Haftada 20 saatlik yarı zamanlı bir işe ve 2 haftaya kadar deneme amaçlı bir işe girebilirsiniz.
-Vize prosedürünü tekrarlamak zorunda kalmadan amaç değişikliği, yani başka bir nitelikli mesleğe geçiş mümkün olacak (İkamet Yasası §§ 16 a, b, 19 c paragraf 2 ve § 18 a, b ve g uyarınca).

Ayrıntılar için: https://handbookgermany.de/tr/visa-seeking-vocational-training

Dolayısıyla eğer böyle bir niyetiniz varsa yaş konusuna takılmamanızı ve başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim.

Sevgiler,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.