Ausbildung

paradise404 • 6 Aralık 2023
2 Yorum
0 beğeni

Merhaba, yaklaşık 3 yıldır Almanya’da yaşıyorum ve çalışıyorum. Ab vatandaşı statüsünde burdayım. Seneye iş yerim kapanacağı için ben de mesleki eğitim almaya karar verdim. Benim net maaşım 1800€ + 600 € kira ve yol parası. Eşimde net 1350 Euro kazanıyor. Şimdi kursa başlarsam brüt maaşım üzerinden ortalama net 1200 Euro para alacağım. Ama bu para ve eşimin maaşı eğitim alırken bana yetmeyecek. Acaba für arbeitsamt‘ın vereceği işsizlik parası yanında ekstra devlet yardımı alabilir miyim? Bir tane de çocuğum var. Alabilirsem ne kadar alabilirim.

Kategori
Mesleki Eğitim

Yanıt (2)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle Ausbildung yapan kişilere özel bir mali destek mevcut. 'Berufsausbildungshilfe' olarak bilinen mesleki eğitim ödeneğinden faydalanma koşullarını Bundesagentur für Arbeit'ın sitesinde bulabilirsiniz. Ayrıca bu website üzerinden online başvuruda bulunma seçeneğiniz de var. Burada da belirtildiği gibi:

"Mesleki eğitim yardımı alabilmeniz için aşağıdaki durumlardan birinin sizin için geçerli olması gerekmektedir:

-Bir meslek öncesi eğitim programına (BvB) katılıyorsunuz ve genel ortaöğretim diplomasına veya eşdeğer bir okul bitirme yeterliliğine hazırlanıyor olabilirsiniz.
-Tanınmış bir meslek eğitiminde şirket içi veya şirket dışı mesleki eğitim görüyorsunuz. Eğitim şirketiniz, evde kalmanız için ailenizden çok uzakta.
-Tanınmış bir eğitim mesleğinde şirket içi veya şirket dışı mesleki eğitim yapıyorsanız. Ayrıca 18 yaşından büyükseniz veya evliyseniz ya da eşinizle birlikte yaşıyorsanız.
-Tanınmış bir eğitim mesleğinde şirket içi veya şirket dışı mesleki eğitim görüyorsunuz. En az bir çocuğunuz var ve ebeveynlerinizle birlikte yaşamıyorsunuz.
-Bir destekli eğitim programının (AsA) eğitim öncesi aşamasındaysanız."

https://www.arbeitsagentur.de/bildung/ausbildung/berufsausbildungsbeihi…

Sorunuzda bahsettiğiniz "für arbeitsamt" diye belirttiğiniz kurumun Bundesagentur für Arbeit olduğunu varsayıyorum. Eğer başka bir kurumdan bahsediyorsanız beni düzeltebilirsiniz. Bundesagentur für Arbeit'ın sayfasında genel olarak finansal destek verilen alanlar ve bundan sorumlu kurumlar listelenmiş halde, sizin de incelemeniz için paylaşıyorum:

https://www.arbeitsagentur.de/en/financial-support

Burada hangi sosyal yardımdan ne gibi durumlarda faydalanabileceği açıklanmış.

Son sorunuza gelirsek, mali destek yardımı alıp alamayacağınız veya alırsanız ne kadar alacağınız gibi kararları bununla ilgili başvurduğunuz yetkili kurum verecektir. Bizim herhangi bir şekilde yetkili kurum olmadığımızı hatırlatmak isterim.

Son olarak, Ausbildung sırasında mali destek alabilmek için 'Berufsausbildungshilfe' olarak bilinen mesleki eğitim ödeneğinden faydalanma koşulları hakkında Türkçe bilgi almak isterseniz bu videomuzu öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=0J2fcb_vSUo&ab_channel=HandbookGermanyT…

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

İyi günler dilerim,

Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.