Arbeitsvertrag'ım ve aktif 5 yıllık schengen vizem var oturum izni almak isityorum.

FERSAN • 18 Ağustos 2023
4 Yorum
0 beğeni

Herkese merhaba, Ben şubat ayında Almanya'da evlilik yaptım. aile birleşimi başvurumu 6 ay önce yapmama rağmen hala bir cevap alamadım.

Yeni bir yol ve çözüm olarak Arbeitsvertrag'ım ve aktif 5 yıllık schengen vizem var olduğu için iş anlamında oturum izni almak istiyorum.

4 ay önce Frankfurt'ta yabancılar polisine gittiğimde oturum iznini kendi ülkemden talep etmem gerektiğini belirttiler. Fakat bazı kimselerin Almanya'dan direk aile birleşimi başvurusu yaptığını ve 3 ay gibi kısa sürede ausweiss aldığını duydum.

Meldebeschenigung ve identifikations nummmer'ım var Almanya'da gerekli tüm belgelere sahibim, Eşimin süresiz ausweiss ı var,

Almanya'da bir GmbH ile Arbeitsvertrag'ım var bunun yanında Türkiye'de tek sahibi olduğum limited şirketim var ve 2023 senesinde yüklü miktarda fatura karşılığı ürün aldım ve bu ürünlerin parasını yolladığıma dair dekontlarımda var. Durum böyle olunca 8 aydır hala bir sonuç elde edememek beni üzdü. Yardımlarınızı rica ediyorum. Ayrıca  Böyle bir platform kurulduğu ve insanlara yardımcı olunduğu için Together in Germany ailesine sonsuz teşekkür ederim.

Kategori
Oturma izni

Yanıt (4)

Moderation

Merhabalar FERSAN,

Öncelikle sorunuz ve güzel sözleriniz için teşekkürler. Takipçilerimizin buradaki bilgilerden faydalanıyor olduğunu bilmek bizi çok mutlu ediyor.

Sorularınıza gelirsek, bazı noktaları netleştirmenizi rica edeceğim. Öncelikle eşinizin süresiz oturum izni (Niederlassungserlaubnis olarak bilinen süresiz oturum izni) mi var? Yoksa kendisi Alman vatandaşı mı? Eşinizin oturum/vatandaşlık durumu sizin nasıl bir başvuru yapmanız gerektiğini etkileyeceği için soruyorum.

Diğer önemli bir nokta ise aile birleşimi başvurunuzu nereye yaptığınız. Yabancılar Dairesi'nin söylediği şey doğru, siz hala Türkiye'de ikamet eden biri olduğunuz için başvuruyu Türkiye'deki dış temsilciliklerden (konsolosluk vb.) yapmanız gerekir. Bununla ilgili süreci ayrıntılı bir şekilde açıklayan yazımızdan alıntlıyorum:

"Aileniz, aile birleşimi başvurusunu kendi ülkelerindeki veya kaldıkları ülkedeki Alman Elçiliğine veya Konsolosluğuna şahsen sunmalıdır. Bunu yapmak için, ailenizin bir randevu alması ve ardından gerekli olan tüm evraklarla birlikte bu randevuya gitmeleri gerekir. Bir sonraki başlıkta bunların hangi kağıtlar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aileniz başvuruyu yetkili Alman makamına gönderdikten sonra, büyükelçilik başvuruyu sizden sorumlu Yabancılar Dairesine gönderir. Yabacılar Dairesi, aile birleşimi koşullarının karşılanıp karşılanmadığını kontrol eder ve bir açıklama yazar. Prosedür genellikle birkaç ay, bazen bir yıldan fazla sürer. Yabancılar Dairesi kabul ettiği takdirde, ailenize vize verilir ve bu vizeyle yasal olarak Almanya'ya seyahat edebilirler."

Kaynak: https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrant

Çalışma üzerinden oturum izni başvurusu meselesine gelince, sahip olduğunuz Schengen vizesi size herhangi bir şekilde çalışma izni/oturum izni vermez, çünkü Schengen vizesi ziyaret amaçlı bir vize türüdür. Bu yüzden Almanya'daki iş sözleşmeniz geleceğe yönelik somut bir iş teklifi niteliğinde diye anlıyorum. Öteki türlü yasal olarak çalışma izniniz olmadan nasıl bir iş sözleşmenizin olabileceği kısmını anlayamadım. Buna ek olarak güncel olarak bir oturum izniniz olmadan nasıl "Meldebeschenigung" (ikamet kaydından bahsediyorsunuz sanıyorum) ve "identifikations nummmer" (Finanzamt kaydı) sahibi olduğunuzu da anlayamadım. Daha önceden bir oturum izniniz vardı ve bu şekilde kayıt mı olmuştunuz? Bu kısmı da netleştirmenizi rica edeceğim.

Eğer geleceğe yönelik somut bir iş teklifi üzerinden çalışma iznine başvurmak istiyorsanız bununla ilgili iki seçeneğiniz olabilir (elbette tüm koşulları sağladığınız takdirde): Nitelikli Çalışan Vizesi (Visum als Fachkraft) veya maaş limitini karşıladığı takdirde Mavi Kart. Bunun için bahsettiğiniz işin nitelikli iş kategorisine girmesi gerekir (mesleki eğitim veya üniversite eğitimi gerektiren bir iş).

https://handbookgermany.de/tr/visa-skilled-workers

https://handbookgermany.de/de/eu-blue-card

Çalışma izni için gereken tüm bu koşulları sağlamıyorsanız, sizin için aile birleşimi üzerinden ilerlemek daha mantıklı olabilir. Aile birleşimi için bekleme süreleri başvurduğunuz kuruma/şehre/döneme göre değişkenlik gösterebiliyor. Bahsettiğiniz özel durumlar hakkında (Almanya'dan doğrudan başvuru yapma, daha kısa bekleme süreleri vb.) benim herhangi bir bilgim yok, zaten normalde böyle bir imkan da yok. Normal prosedür benim anlattığım ve Yabancılar Dairesi'nin sizi bilgilendirdiği şekilde işliyor.

Yanıtlarınızı bekliyorum. Anlaşılmayan bir yer varsa yazmaktan çekinmeyin.

Sevgiler,
Su

FERSAN

Merhaba Su; Bu uzun ve değerli cevabın için bende çok teşekkür ederim.
Eşim Niederlassungserlaubnis - süresiz oturuma sahip, Ben başvurumu İDATA üzerinden yapmış bulunmaktayım fakat dediğim gibi 6 aydır başvurum hala atama bekliyor gözükmekte, sürecin 1 yıldan daha uzun olma ihtimaline karşın ben Almanya'dan işlemleri başlatmak istiyorum. O nedenle sizden yardım talep ettim, Sahip olduğum vize 5 yıllık D tipi ticari vizedir. Almanya'da olan iş sözleşmem Area manager olarak gözükmekte(dilerseniz mail atabilirim) vizemin bana tanımış olduğu süreçlerde çalışabildiğim bir iş sözleşmesine sahibim. Zaten Almanyada'ki bu firma benim Türkiye'de bulunan firmama faturalar kesmektedir. Daha önceden oturum iznim vs yoktu, mevcut vizem 5 yıllık olduğu için bürgeramt'tan id numarası ve meldebescheinigung alabildim. Bu belgelerle adıma araç aldım banka kontosu dahi açabildim. Akademisyen olarak Almanya'da oturum almam mümkün değil fakat iş üzerinden balvurumu elimde olan belgelere dayanarak almam mümkün ise bunun yollarını araştırmaktayım, veyahutta mevcut vizeme dayanarak alman otoritesine direk Almanya'da başvuru yapabileceğim bir makam bulunmakta mıdır? bunun bir yolu var ise bana bu konuda yol gösterirseniz çok emmnun olacağım. Selamlar esen kalın.

Moderation

Merhabalar FERSAN,

Bahsettiğiniz D tipi vizenin üstünde yazan başlık tam olarak nedir? Serbest çalışan vizesi mi? Eğer vizeniz D tipi ise zaten Almanya'da halihazırda 90 günden fazla kalmak üzere bir ulusal vizeniz var demektir ve dolayısıyla Yabancılar Dairesi başvurunuzdan sorumlu olabilir. Fakat böyle bir durumda neden aile birleşimi başvurusunda bulunmak istediğinizi tam anlayamadım. Daha uzun süreli bir oturum izni alabilmek için mi? Ayrıca başta sahip olduğunuz 5 yıllık vize tipi için 'Schengen vizesi' demiştiniz. Schengen vizesi D tipi değil C tipi. Bu konuyu netleştirmenizi rica edeceğim.

FERSAN

Merhabalar,normal d tipi vize fakat 6 ayda 90 gün oturum hakkı9 tanımakta çalışmama müsade etmemekte, aile birleşimi üzerinden başvurma sebebim ise işlemleri tam olarak yürütemediğim için 2 yoldanda başvuru yapmamdır. vizem D tipi bundan eminim. selamlar

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.