İş arama vizesi

Yelkan92 • 5 Eylül 2023
8 Yorum
0 beğeni

Merhaba Su başka bir yerde okudum Almanya ya geldikten sonra yabancılar şubesine giderek iş arama vizesine başvuru yapabilirsiniz şeklinde bir ifade doğrumu böyle bir hakkımız var mı?

Kategori
İş Arama

Yanıt (8)

Moderation

Merhabalar Yelkan92,

Almanya'da ikamet ediyorsanız Yabancılar Dairesi sizden sorumludur. Fakat başka bir ülkede ikamet ediyorsanız, bağlı bulunduğunuz dış temsilcilik (konsolosluk, büyükelçilik vb.) üzerinden başvuruda bulunmaz gerekir. Yani normal şartlarda eğer Almanya'da yaşamıyorsanız, Yabancılar Dairesi başvurularınızdan sorumlu değildir. Fakat eğer soruda bahsettiğiniz Almanya'ya gelmekten kastınız Almanya'da ikametiniz olacak şekilde taşınmaksa, bu noktadan itibaren Yabancılar Dairesi sizden sorumlu olacaktır elbette.

Umarım şimdi daha anlaşılır olmuştur.

İyi günler dilerim,
Su

Yelkan92

Cevabın için teşekkürler Su ama daha açık anlatayım ikametten kasıt c tipi vize ile geldim kalacak bir yer ayarladım ve 3 ay yasal olarak kalma hakkım var o zaman da başvuru yapabilirmiyim iş arama vizesi için ve yapabiliyorsam yanımda hangi evraklar olması lazım?

Moderation

C tipi ziyaretçi vizesi (Schengen vizesi) için şu durum geçerlidir: Orada bahsedilen 90 gün kalma hakkı ziyaretçi olarak kalma hakkı anlamına geliyor. Yani bu bir oturum izni değil. Dolayısıyla bahsettiğiniz 'yasal kalma' olarak belirttiğiniz kalış süresi ulusal vize kapsamında değil. Burada yaşayan/oturum izni olan biri olmadığınız için Yabancılar Dairesi sizden sorumlu değil. Siz sadece ziyaretçi amaçlı buradasınız. Dolayısıyla Almanya'ya dair iş arama vizesi başvurusu vb. bütün resmi işlemlerinizi yaşadığınız ülkeden (Almanya'dan değil) yapmanız gerekiyor. Genel çerçeve bu şekilde.

Yelkan92

Anlamaya çalıştığım konu şu ikametten kast ettiğin yabanclar şubesine gitmeden önce başka bir yere gidip kaldğım yeri bildirmem mi gerekiyor?

Moderation

Tekrar merhabalar,

C tipi vizesi ziyaretçi vizesi olduğu için bu ulusal vize (oturum izni) kapsamına girmez. Dolayısıyla Yabancılar Dairesi sizden sorumlu değil bu durumda. Yapacağınız iş arama vizesi vb. başvuruları kendi ülkenizdeki konsolosluktan yapmanız gerekir.

Yelkan92

Merhaba tekrar Su istisnai durumlar yazmışsın mssela iş bulacağına inandıkları kişilere 1 aralık tan önce verdikleri oldu mu hiç?

Moderation

Yelkan92 Hayır, dediğiniz gibi 'iş bulacağına inanmak' gibi bir durum söz konusu değil. İş arama vizesi için gereken belgeler neyse onu sağlamanız gerekiyor. Belgeleri ve koşulları daha önce paylaşmıştım, tekrar paylaşıyorum:

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://tuerkei.diplo.de/blob/2307102/82ec8622f9169043f8d6cff72d317bdd/…

https://handbookgermany.de/tr/visa-jobseekers

Buradaki maddeleri dikkatlice incelemenizi öneririm.

İyi günler dilerim,
Su

Redtulip

Merhaba , Yukarıdaki konuya parelel olarak bir şey sormak istiyorum;

yeşil pasaport ile Alamaya' ya gittim. (herhangi bir vize başvurusu yapmadan). Bir iş buldum ve anlaştım. Bu noktadan sonra nasıl ilerlemeliyim? Cevabınız için şimdiden tşkler.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.