Almanya'da çalışma izni

meinkalt • 5 Kasım 2023
1 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

Çift anadal mühendislik mezunuyum. 39 yaşındayım. Biraz araştırdım, işveren tarafından çağrılmamız gerekiyor. SMM olarak (müşavirlik hizmeti), doğalgaz / ev içi sıhhi tesisat işlerini yapmak için kendi işimi kurabilmem mümkün mü? Türkiye'de Makina Mühendisleri Odası, yetki belgelerini eğitim ve sınav sonrası düzenliyor. Bu belgeler Almanya'da da geçerli midir? Konuyla ilgili görüşünüzü rica ederim. 

Çok teşekkürler,

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (1)

Buket_Communitymanager_Turkish

Merhaba meinkalt
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.
Mavi Kart, Vasıflı işçi vizesi ve Serbest meslek sahibi Vizesi ile giriş yapma seçeneğiniz bulunmaktadır.
Mavi Kart'ta koşullar şöyle:
Yakın gelecekte (muhtemelen Kasım 2023'ten itibaren):

AB Mavi Kartı almak daha kolay hale gelecek ve aşağıdaki kişiler de dahil olmak üzere daha fazla profesyonel başvuruda bulunabilecek:

Alman üniversite diplomasına sahip ve kendi alanında bağlayıcı bir iş teklifi veya mevcut bir iş ilişkisi olan kişiler, yabancı üniversite diplomasına sahip ve kendi alanında bağlayıcı bir iş teklifi veya mevcut bir iş ilişkisi olan kişiler ve benzer bir üniversite diplomasına sahip, kendi alanında bağlayıcı bir iş teklifi veya mevcut bir iş ilişkisi olan ve yıllık brüt maaşı genel emeklilik sigortası prim değerlendirme tavanının en az yüzde 56,6'sı olan kişiler.
Mesleki eğitim diplomasına eşdeğer yükseköğrenimi (örneğin üniversiteler, teknik yüksekokullar ve meslek akademilerinde) tamamlamış ve en az üç yıllık eğitimini tamamlamış kişiler. Bu derece, Uluslararası Standart Eğitim Sınıflandırmasının (ISCED 2011) bir seviyesine veya Avrupa Yeterlilikler Çerçevesinin en az 6. seviyesine karşılık gelmelidir.
Bu koşulları karşılayıp karşılamadığınızdan emin değilseniz, lütfen "Nereden danışmanlık ve destek alabilirim?" başlığına bakın.
Çalışan eksikliği olan mesleklerde (Mangelberfue) çalışan vasıflı işçiler ve üniversite diplomasını son üç yıl içinde almış olan üniversite mezunları, genel emeklilik sigortasının yıllık prim ödeme tavanının en az yüzde 45,3'ü kadar asgari ücret alıyorlarsa, Federal İş Kurumunun onayıyla AB Mavi Kartı alabilirler.
Belirli Bilişim Teknolojisi (IT) mesleklerinde, maaşın genel emeklilik sigortasındaki yıllık katkı payı değerlendirme tavanının en az yüzde 45,3'ü olması ve başvuru sahibinin son yedi yıl içinde en az üç yıllık mesleki deneyim yoluyla belirli beceri, bilgi ve yetenekleri kanıtlayabilmesi durumunda, Federal İş Kurumunun onayı ile akademik bir diploma olmadan da AB Mavi Kartı verilebilir.
Mavi Kart ile ilgili daha fazla bilgiyi burda bulabilirsiniz:
HTTPS://HANDBOOKGERMANY.DE/TR/EU-BLUE-CARD
Almanya'da kalifiye eleman olarak çalışmak istiyorsanız ve bir şirket tarafından sunulan nitelikli bir iş teklifi alırsanız, Almanya için oturum iznine başvurabilirsiniz. Kalifiye kişiler, Almanya'da denkliği olan nitelikli bir mesleki eğitim veya üniversite diplomasına sahip kişilerdir. Nitelikli bir iş, nitelikli bir mesleki eğitim veya üniversite eğitimi gerektiren bir iştir.
Bunun koşullarını Handbook Germany sayfamızdaki aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:
HTTPS://HANDBOOKGERMANY.DE/TR/VİSA-SKİLLED-WORKERS
Serbest meslek sahibi olma yolunda bir adım atmak istiyorsanız daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/visa-self-employed

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.