Aile birleşmesi

N • 1 Mayıs 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhabalar, Benim eşim ve kızım alman Vatandaşı ve kızım engelli Almanya’da yaşamaya karar verdik ve eşimle kızım sosyal yardım almak istiyorlar. Ben de emekliyim ve yeşil pasaportum var onlarla birlikte ben de Almanya’ya gitmek istiyorum ama eşim sosyal yardım alacağı için galiba aile birleşmesi olmuyor. Almanya’da yaşayabilmek için ne yapmam gerekiyor 

Kategori
Aile birleşimi

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Eşiniz Alman vatandaşı ise sizin Aile Birleşimi süreci üzerinden kendisinin yanına gitmeniz konusunda herhangi bir engelle karşılaşmazsınız. Normal şartlarda aranan "aile üyelerinin masraflarını karşılayacak durumda olma", "yeteri kadar büyük bir konutta yaşama" gibi koşullar Alman vatandaşları ile evlilik söz konusu olduğunda aranmaz. Bu konudaki bilgiler için aşağıdaki sayfamızı inceleyebilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Ancak burada Yabancılar Dairesi'nin bir takdir yetkisine sahip olabileceğini akılda tutmak gerekir. Bu süreçte emekli olduğunuzu ve emeklilik gelirleriniz belgelemeniz süreci sizin için kolaylaştırabilecektir.

Aile Birleşimi sürecini işletmek için öncelikle eşinizin yaşam merkezinin Almanya'da bulunması gerekecektir. Yani kendisi önceden gidip kaydını tamamlayabilir ve sonra siz de Aile Birleşimi vizesine başvurabilirsiniz.

Başka bir seçenek ise elinizdeki yeşil pasaportu kullanarak ailenizle birlikte Almanya'ya gidip burada Yabancılar Dairesi'nde oturum başvurusunu birlikte yapmaktır. Ancak bu durumda esasen turist statüsünde sayılacağınız için sizin başvurunuzun işleme konulup konulmayacağı oradaki memurun takdirinde olacaktır. 

Ancak karşılaşabileceğiniz önemli bir ayrıntı, yeterli Almanca bilgisi göstermek ile ilgili olabilir.

Eğer üniversite mezunu değilseniz sizden A1 seviyesinde dil sertifikası göstermeniz istenebilir. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.