Aile birleşimi

Memo66fk. • 18 Temmuz 2024
2 Yorum
0 beğeni

Ben Macaristan’a işçi olarak D tipi Şengen vizesi ile geldim ve Almanya’dan nişanlandım ve Almanya’da nikah kıymak istiyorum evlendikten sonra oturum için a1 belgesi gerekiyor hangi durumlarda belge olmadan oturum alabilirim 

Kategori
Oturma izni

Yanıt (2)

Moderation

Merhaba Memo66fk. 

Anladığım kadarıyla Macaristan'da Schengen ile değil, çalışma üzerinden verilmiş D tipi Ulusal Vze ile bulunuyorsunuz. Almanya'da evlenmenizin önünde hukuki bir engel yoktur. Ancak öncelikle ilgili kurumlara (Standesamt) eşinizle birlikte başvurarak Macaristan'dan aldığınız oturum izni ile Almanya'da evlenip evlenemeyeceğinizi netleştirmenizi öneririm. Zira bazı durumlarda kurumlar "evlilik vizesi" almanızı talep edebilmektedirler. Ardından hem Türkiye'den (veya Macaristan'daki konsolosuktan) hem de eşinizin Almanya'dan alacağı evliliğe uygun olduğunuzu gösteren belgeleri toplamanız gerekir. Bu belgeler ve süreç ile ilgili ayrıntılı bilgilere şu sayfamızdan erişebilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/marriage

Ayrıca, eğer evlilik koşulları daha kolaysa Almanya yerine Macaristan'da evlenmeyi de bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak eşiniz Alman vatandaşı değilse bu süreç daha zorlu olabilir.

Başka bir not olarak, eşiniz oturum iznine bağlı olarak Almanya'da bulunuyorsa ve orada 2 yıldan az süre kaldıysa, sizin evlilik üzerinden oturum izni almanız için 2 yıllık süreyi doldurmanızı istemeleri mümkündür. Evlilik sonrasında Aile Birelimi başvurunuzu Almanya'daki yabancılar dairesine yaptığınızda sizden bu başvuruyu Türkiye'den ya da oturumunuzun bulunduğu Macaristan'dan yapmanızı istemeleri de mümkündür.

Dil konusuna gelecek olursak, A1 belgesi gösterme yükümlülüğünün istisnaları şunlardır:

* Mavi Kart sahibi, nitelikli çalışan ya da yüksek nitelikli serbest çalışan olarak kayıtlıysanız,

* Üniversite mezunuysanız

* Fiziksel, ruhsal veya duygusal bir hastalık veya engel nedeniyle Almanca öğrenemiyorsanız ve bunu bir sağlık raporuyla kanıtlayabiliyorsanız

A1 belgesi göstermeniz gerekmeyecektir.

Ayrıntılı bilgilere şu sayfamızdan erişebilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Memo66fk.

Yardımınız için teşekkür ederim bu konuyu daha derin Araştır

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.