81a Aile birleşimi

ferpolat • 21 Mart 2024
3 Yorum
0 beğeni

Merhaba, Almanya'da bir hastanede çalışmak için bir firma ile anlaştım. Firma 81a vizesi için başvuru yaptı ve ön onay aldım. Ancak eşim için başvuru yapılmamış ve aynı anda gitmek istiyorduk. Aile birleşimi süreci Türkiye'de uzun olduğu için bu fırsatı kaçırmak istemiyoruz. Firma, evraklarımı verirken eşim için başvuru yapmamış. Şimdi bu süreçte ne yapabileceğimi merak ediyorum. Yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkür ederim. 

Kategori
Aile birleşimi

Yanıt (3)

Moderation

Merhabalar,

81a ön onay belgesi sadece çalışma iznine başvuran kişi için hazırlanır ve kişinin vize sürecini hızlandıran bir araçtır. Dolayısıyla eşiniz bu iş ilişkisinin bir parçası değilse ve Aile Birleşimi yoluyla sizinle birlikte seyahat etmeyi planlıyorsa 81a ön onay belgesinin onu kapsamaması normaldir.

Anladığım kadarıyla bu ön onay belgesi ile çalışma vizesi başvurusu yapma aşamasındasınız. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı, aşağıda da linkini paylaştığım bilgi metninde de görüleceği üzere, eşinizin vize başvurusu sizin çalışma izni başvurunuz ile birlikte teslim edilebilir ve bu başvuruların birlikte değerlendirmeye alınması mümkündür:

https://www.auswaertiges-amt.de/en/skilled-worker-immigration/2304796#:….

Eğer aile birleşimi sürecini sonradan işletmek isterseniz de aşağıda paylaştığım sayfamızdan gerekli bilgilere erişebilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Aile birleşimi vizesi konusunda size yardımcı olabilecek başka bir kaynak ise şudur:
https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/2628520

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

ferpolat

Aslında ön onay belgemi aldım. Vize için evraklarımı da teslim ettim. Benim sorunum şirket 81a vizesine başvuru yaparken “aile planlaması” yapmamış yani eşim için de başvuruda bulunmamış. Ben şimdi bu süreçte iken eşim için ne yapabilirim tekrardan başvuru yapabilir miyim onu merak ediyorum ? Çünkü bu vize türü ile giderken ailenide yanında götürebiliyorsun aile birleşimini beklemeden. Böyle bir avantajımız varken kullanmak istiyoruz .

Moderation

Tekrardan merhabalar,

Öncelikle netleştirme açısından, 81a prosedürü bir vize değil, vizenin ön koşullarını sağlamayı kolaylaştıran idari bir süreçtir ve ilgili yasal düzenlemelere göre (İkamet Yasası Madde 81a/4) ön onay başvurusu, başvuru sahibinin eşini ve çocuklarını da kapsar. Esas vize başvurusu (Nitelikli Çalışan Vizesi ya da Mavi Kart) bu belgeyi aldıktan sonra yapılandır. Yukarıda da belirttiğim gibi, eşinizin bu vize kapsamında değerlendirmeye alınması için bu vize başvurusunun birlikte yapılması mümkündür.

Uygulamada bu konuda 81a başvurusunun spesifik olarak diğer aile üyeleri için de yapılmaması nedeniyle bir sorunla karşılaşılması pek yaygın bir durum değil (Elbette ki ilgili resmi kurumların takdir yetkisi hakkında bir şey söylemek zor)

Eğer vizenizi kendi adınıza zaten yaptıysanız ve sürece eşinizi de dahil etmek istiyorsanız bu konuda konsoloslukla ya da aracı kuruluşla görüşmenizi tavsiye ederim. Bu tür durumlarda ara çözümler bulmaları ya da eşinizin başvurusunu sizinkine dahil etmeleri mümkün. Öte yandan tüm vize sürecini yeniden başlatmak seçeneği varsa işvereninizle emin olmak adına temasa geçip eşinizin 81a belgesinde özel olarak belirtilmesini de talep edebilirsiniz.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.