81-A iş değişikliği

Alicicek05 • 16 Mart 2024
6 Yorum
0 beğeni

Merhaba, Burak bey ben de yeni geldim Türkiye’den 81-A vizesiyle inşaat sektörü üzerine ama iş  ve şartları çok ağır iş değişikliği yapmak istiyorum koblenz/wittlich bölgesindeyim adım adım ne yapmak gerek bana anlatır mısınız.. 

Yanıt (6)

Moderation

Merhabalar!

- Çalışma izniniz belirli bir şirketi veya kurumu belirtiyorsa,
- Almanya'da üç yıldan az süredir oturum izni ile bulunuyorsanız (eğitim süresi hariç)
- Mevcut izniniz ile iki yıldan az süredir çalışıyorsanız

iş değişikliği durumunda Yabancılar Dairesine bildirimde bulunmanız gerekir. Yabancılar dairesi yeni işin oturum iznini koşullarını karşılayıp karşılamadığını değerlendirecektir. Yeni işe başlamak için de Yabancılar Dairesi'nin bu doğrultuda yeniden düzenlediği oturum iznini veya onay belgesini beklemeniz gerekecektir.

Söz konusu bildirim konusunda farklı eyaletlerdeki daireler farklı prosedürler işletebiliyor. Genel olarak istenen belgeler şunlardır:

- İlgili form
- Yeni iş sözleşmesinin bir nüshası
- Pasaport ve vize belgeleri
- İkametgah Belgesi

Öte yandan yeni bir iş bulmadan işinizden ayrılmanız halinde bunu ivedilikle Yabancılar Dairesi'ne bildirmenizi öneririm.

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Alicicek05

Anladım, çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için peki yani iş değiştirebilir miyim eğer başka bir iş bulup sözleşme ile yabancılar dairesine sunarsam sizinle telefon üzerinden iletişime geçebilir miyim ? Çünkü değiştirmem lazim saat ücreti normalde en az 18 Euro verilmesi lazimmiş inşaat sektöründe biz 13 Euro’ya çalişiyoruz ve şartları da çok ağır

Alicicek05

Çok teşekkürler, zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için..
yani son olarak şunu anliyorum
Vizem de iş yerinin bilgileri var pasaportta fakat başka bir iş teklifi ile o işten çıkıp yeni bir iş yeri ve sözleşme ile iş değiştirme hakkım mümkün doğru mu anladım

Moderation

Evet, kural olarak bu hakkınız var ancak bu sadece Yabancılar Dairesinin onayı ve vizenizde gerekli değişiklikleri yapması halinde mümkün.

Alicicek05

Çok teşekkürler, zaman ayırdığınız için

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.