30 yaş üstü sağlık sigortası

chitra • 15 Ocak 2024
5 Yorum
0 beğeni

Merhaba,

Almanya Köln şehrinde, eğitim dili İngilizce olan 2 senelik master programına kabul aldım. 01.09.2024 tarihinde derslerim başlıyor. Ben ve eşim 30 yaş üstüyüz ve şu an 4.5 yaşında olan bir kızımız var. Eşim çalışan. Ben kendi şahıs firmamı 5 sene önce kapattım ve çalışmıyorum. Sağlık sigortası seçeneklerimiz hakkında bilgi rica ediyorum. İnternette net bir bilgi bulamadık ve kafa karışıklığı yaşıyoruz. 30 yaş üstü için tek seçenek özel sağlık sigortası mı, yoksa sgkdan at 11 belgesi alabilir miyiz ve geçerli olur mu? Ben, eşim ve kızım için güncel bilgileri iletebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Yanıt (5)

Moderation

Merhaba chitra
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Alman sağlık sistemi ne yazık ki oldukça karmaşık ve sizin durumunuzda farklı seçenekler var. Her halükarda sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız.
.
Çalışan olarak genel sağlık sigortasını (Almanca’da “gesetzliche Krankenversicherung” olarak bilinir) veya özel sağlık sigortasını seçebilirsiniz. Avantajlar farklıdır, bu nedenle sözleşme yapmadan önce seçeneklerinizi karşılaştırın. Aylık miktar gelirinize bağlıdır. Geliriniz daha yüksekse (yılda yaklaşık 70 bin ve üzeri) özel ve gönüllü genel (“freiwillig gesetzlich”) arasında seçim yapabilirsiniz.
Genel sağlık sigortanız varsa aile sigortası (“Familienversicherung”) seçeneği de vardır. 18 yaşından küçük çocuklarınız ve hatta eşiniz (geliri olmayan) bu sigorta kapsamına alınabilir.
.
Genel sağlık sigortası için yaş sınırı yoktur.
.
Bu konuda detaylı olarak Türkçe bilgi almak için Handbook Germany’nin sayfasına bakabilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/health-insurance
.
Saygılarımla
Daniela

mecokidina0

Kızım hasta geldi dünyaya şu anda Almanya'da bulunuyor.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.