19f ile 4 yillik oturum aldim ama isimi degistirebilirmiyim?

Frodo • 23 Nisan 2024
4 Yorum
0 beğeni

Merhabalar,

Ben 19f ile (süresiz is sözlesmesi ile) Almanya'ya kizim ile birlikte geldim. Kasim 2023 te gelip bütün oturum basvurularimizi yaptik. Ve suanda kizim ve benim icin 4 yillik oturum aldik. B2 seviseyinde dil sertifikam vardi. Size sormak istedigim bir kac soru var. O nedenle asagiya maddeler halinde yaziyorum.

1) Henüz bir yil olmadan is degisikligi yapabilirmiyim? Is bulma sürem ve maas sinirim var midir?

2)Isveren beni isten cikarir ise Jobcenter bana bir süreligine yardim edermi? Is bulma sürem ne kadar olmalidir?  Kendim bulamazsam Jobcenter bana uygun is bulurmu?

3) B2 sertifika süresi var sanirim. Süresi biterse yeniden sinava mi girmek zorundayim?

4)19f ile mavi kart arasinda ne gibi fark var? (Maas sinirlarina baktim, benimki mavi karti zaten karsiliyor. Ama extra baska bir avantaji varmidir? 

5)Esim Schengen ile gelip buradan is bulsa oturum alabilir mi? Yada Schengen vizesini aile birlesimi vizesine (yabancilar dairesine basvurarak) degistirebilirmiyiz? Cünkü bizim ülkede bu sürec cok uzun. Bende hem is hem kizimin düzenini kuramiyorum.

Kusura bakmayin bu platformu görünce biraz fazla soru sordum. Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkürler.(Not: klavyem Almanca oldugu icin, bazi harf hatalarim olabilir. Anlayisiniz icin de ayrica tesekkürler.)

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (4)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle 19f doğrudan bir vize değil sadece konsolosluğun adlandırdığı bir vize başvuru tipidir. Nitelikli Çalışan Vizesi (Madde 18) ile Almanya2da bulunduğunuzu tahmin ediyorum.

İş değişikliği yapabilmeniz, size verilen oturum izninin belirli bir işte çalışmak üzere verilip verilmediğine bağlıdır. Eğer izniniz belirli bir işyerinde çalışmak üzere verildiyse bulacağınız yeni (Nitelikli) işle Yabancılar Dairesi'ne başvurup oturum belgenizin yeniden düzenlenmesini talep etmeniz mümkündür. İşinizden ayrıldığınız takdirde yeni bir iş bulmanız için size verilecek süre yine Yabancılar Dairesi'nin takdirindedir. Durumunuza göre 3 ay ile 12 ay arasında değişen bir süre tanınması mümkündür.

İşten çıkarılmanız durumunda, eğer Mavi Kart sahibi değilseniz Jobcenter'dan yararlanmanız söz konusu olabilecektir. Jobcenter'ın sorumluluklarından biri de sizi iş piyasasındaki uygun işlere yönlendirmektir. Ancak size sunulacak yardım somut durumunuza ve kurumun inisiyatifine bağlıdır. Ayrıntılı bilgileri şu sayfamızdan inceleyebilirsiniz:
https://handbookgermany.de/tr/jobcenter
https://handbookgermany.de/tr/termination-of-employment-contract

B2 sertifikasının tek başına bir süre sınırı yoktur. Ancak belirli durumlarda başvurduğunuz kurumlar yakın tarihli bir belge isteyebilirler. İş başvurularında bu durum ile sık karşılaşılmadığını belirtmeliyim.

Nitelikli Çalışan Vizesi ile Mavi Kart arasındaki farklara gelirsek, Mavi Kart size AB'de çalışma konusunda mobilizasyon sağlar, aile birleşimi süreci daha kolaydır ve kalıcı oturum iznine başvurmanız daha kısa süreye tabidir. Ancak işinizi kaybettiğinizde sosyal yardım alamazsınız. Diğer tüm koşul ve avantajları şu sayfamızdan inceleyebilirsiniz:https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card

Eşiniz konusunda ise, sizin geçerli bir oturum izniniz varsa eşiniz aile birleşimi yoluyla yanınıza gelebilir. (Hatta bu başvuruyu sizin vize başvuru süreciniz sırasında birlikte yapmanız da mümkündü). Şu aşamada ya dediğiniz gibi Schengen ziyareti sırasında Yabancılar Dairesine başvurmanız ya da Türkiye'den Aile Birleşimi Vizesine başvurmanız gerekmekte. (Not: Uygulamada yabancılar dairesi eşinizin Türkiye'ye dönüp başvuruyu oradan yapmasını isteyebilecektir).

Aile Birleşimi ile ilgili sayfamız da aşağıdadır:
https://handbookgermany.de/tr/family-reunification-for-immigrants

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Frodo

Öncelikle gercekten cok tesekkür ederim.
Evet kimligin üzerinde Madde 18 yaziyor. Mavi kart olup olmadigini nasil anlayabilirim?

Frodo

Öncelikle gercekten cok tesekkür ederim.
Evet kimligin üzerinde Madde 18 yaziyor. Mavi kart olup olmadigini nasil anlayabilirim?

Moderation

Merhabalar,

Eğer elinizdeki oturum izni Mavi Kart (18G) ise zaten üzerinde açık biçimde Blaue Karte yazması gerekir. Nitelikli çalışan vizesi ise Madde 18A (Mesleki eğitim almış nitelikli çalışan) veya Madde 18B (Üniversite eğitimi görmüş nitelikli çalışan) şeklinde verilir.

İyi günler diliyorum!

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.