18a

vedatk • 30 Mayıs 2024
1 Yorum
0 beğeni

Merhabalar, 18a vizesi ile Almanya geldim. 40 aydır Hamburg eyaletinde aynı işyerinde çalışıyorum ve aynı adreste ikamet etmekteyim. 600 saat dil ve 100 saat lik Entegrasyon kursunu tamamladım A2 dil sertifikası aldım ve Leben in Deutschland sertifikasını aldım süresiz oturum hakkım var mıdır

Teşekkür ederim 

Kategori
Kalıcı oturum

Yanıt (1)

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle sorunuz için teşekkürler. Süresiz oturum hakkını alma koşulları (ne kadar süre sonra alınabileceği, dil seviyesi vb.) bireysel durumunuza göre değişebilir. Örneğin Almanya'da bir üniversiteden mezun olduysanız bu süre kısalabilir. 

Nitelikli çalışanlar için (genel olarak, Almanya'da mezun olanlar için değil) şu koşullar geçerlidir:

Yeni düzenlemelere göre (1 Mart 2024'ten itibaren), nitelikli çalışanlar ve bilim insanları / araştırmacılar, Almanya'da 3 yıl ikamet ettikten sonra, nispeten daha rahat şartları karşılayarak süresiz oturum izni alabilirler. Emeklilik sigortası için yalnızca 36 ay prim ödemiş olmaları yeterlidir. Ayrıca bir iş sahibi olmaları, B1 seviyesinde Almanca konuşmaları ve aşağıdaki şartları karşılamaları gerekir.

• Kendinizin (ve ailenizin) geçimini bağımsız olarak sağlayabilmelisiniz, yani Jobcenter’dan veya Sosyal Yardım Dairesinden (çocuk parası ve ebeveyn parası hariç) herhangi bir para almıyor olmanız gerekir.
  • Kendiniz ve ailenizin barınmasına yeterli olacak bir yaşam alanınız olmalı. Dairenin büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği bir eyaletten diğerine değişir. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa yaşadığınız yerdeki Yabancılar Dairesi veya danışma merkezindeki bir çalışandan tavsiye alabilirsiniz.
  • Çalışma izniniz olmalı.
  • Oryantasyon kursunu başarıyla tamamlamış olmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgi için "Entegrasyon Kursu" bölümümüze bakabilirsiniz.
  • Adli sicil kaydınız temiz olmalı. 90 güne kadar olan küçük mahkumiyetler veya üç aya kadar ertelenmiş cezalar genelde oturum durumunu etkilememelidir.

Kaynak: https://handbookgermany.de/tr/permanent-residence-migrants

Buradan da anlaşılabileceği gibi bahsettiğiniz A2 dil seviyesi henüz yeterli değil.

Başka sorunuz varsa tekrar yazabilirsiniz.

İyi günler dilerim,
    Su

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.