18A

serkan35 • 1 Nisan 2024
3 Yorum
0 beğeni

Merhaba

Bir yıldır 18A çalışma izniyle Almanya nın Nordrhein Westfalen bölgesinde çalışıyorum ve yabancılar bürom Kreis Borken. Çalışma iznimi uzattım ve bu hafta içerisinde yeni oturum kartımı alacağım. 
Benim sorum şu. 
Çalıştığım firmada 5 aydır kordinatör olarak çalışıyorum ve işletme fakültesi mezunuyum. Benim amacım ise yine  aynı firmada kalarak sadece bölüm değişikliğiyle üretim hattında makina operatörü olarak çalışmak. Ekstra mesailer için. Bu mümkün mü?

Bu iş değişikliği için yabancılar bürosundan yada çalışma bakanlığından izin almama gerek varmı? 
yeni yasaya göre alan dışında daki işler de de çalışa biliyoruz diye biliyorum. 
Desteğiniz için Teşekkürler 

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (3)

Moderation

Merhabalar,

Sorunuz için teşekkürler. Bu konuda Yabancılar Dairesi'nin websitesinde şöyle bir bilgi mevcut:

"Hala aynı işveren için çalışıyorsunuz, ancak örneğin şirketin adı veya işiniz gibi bir şey mi değişti? Bu durumda, çalışma amaçlı oturma izninizin / AB Mavi Kartınızın değiştirilmesi gerekmez. Lütfen 'Yabancı çalışanlar için bilgi formumuzu' ('Diğer bilgiler' bölümünde) okuyun."

Sizin durumunuzda da sadece bölümünüz/iş tanımınız değiştiği ve işvereniniz aynı kaldığı için aynı durum geçerli olacaktır. Dolayısıyla bu konuda endişelenmenize gerek yok. Fakat yine de kesin bilgi için Yabancılar Dairesi'ne bu konuda danışabilirsiniz.

Umarım bu bilgi faydalı olur.

Sevgiler,
Su

serkan35

Su hanım tekrar merhaba
İşletme fakültesi mezunuyum makina operatörlüğü içinde sertifikam var 2015 yılında Almanya dan aldım ve aynı zamanda MEB onaylı makina operatörlük sertifikam var mesleki yeterlilik belgesi. Bu belgeleri vize alırkende vermiştim ve kabul ettiler. Bugün maalesef güncel iş sözleşmem fesih esildi ve hemen bir iş buldum fakat fakat makina operatörü olarak ve pazartesi sözleşmeyi imzalayacağım. Yeni firmada çalıştığım guruba bağlı. Bu durumda alan dışı olduğu için iş değişikliğim de bir sorun çıkar mı?
Teşekkürler

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.