18 B1

serkan35 • 16 Eylül 2023
3 Yorum
0 beğeni

Merhaba

18b1 Oturma iznim var ve yaklaşık 5 aydır Almanya'nın Baden Wüttenberg eyaletinde çalışıyorum.

Bir iş teklifi aldım ve çok iyi imkanlar sunduklarından kabul ettim. Daha önce sorduğum soruda iş değişikliğinin mümkün olduğunu fakat bağlı bulunduğum yabancılar bürosuyla irtibata geçmemi söylemiştiniz. 

İş teklifinde bulunan firmanın aklındaki soru ve benimde çok merak ettiğim bir konu var. Yeni gelecek olan iş sözleşmesi illada belirli bir süre için mi olmalı yoksa süresiz bir iş sözleşmeside olabilir mi?

Teşekkürler.

Kategori
Oturma izni

Yanıt (3)

ayset

Merhaba serkan35 ,
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.
Doğru anladığım kadarıyla vasıflı çalışan olarak oturumunuz var ve başka bir işe geçmek istiyorsunuz. Bu yeni işle birlikte yabancılar dairesi bu ikamet için tüm gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediğini tekrar kontrol edecektir.
Yeni iş sözleşmeniz 2 yıl için düzenlenmişse, oturma izni de 2 yıl için düzenlenecektir. İş sözleşmesi süresiz ise, oturma izni normalde en fazla 4 yıl için verilecektir.

serkan35

Teşekkürler Aysel hanım.
Bir sorum daha olacak. Çalıştığım iş yeri sözleşmemi fes etti. NE kadar sürede iş bulmam gerekiyor ? Oturma iznim hemen iptal edilip ülkeyi terk etmem mi gerekiyor?

Moderation

Tekrar merhaba,
Yeni sorularınız için teşekkürler.
Yeni oturum izni düzenlendiğinde pasaportunuzun tüm bu süre boyunca geçerli olması gerektiğini lütfen unutmayın.
Akademik dereceniz varsa yeni bir iş aramak için 6 ayınız vardır. Mesleki eğitim diplomasına sahipseniz yeni bir iş aramak için 3 ayınız vardır. Tüm bunlar, mevcut oturum kartınız hala geçerliyken mümkündür. Aksi takdirde lütfen “Fiktionsbescheinigung” için yabancılar dairesine başvurun.
Saygılarımla
Daniela

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.