18 a

umo2020 • 3 Ağustos 2024
1 Yorum
0 beğeni

denklik.belgemi restaurant uzmani olarak aldim. 2023 ocak ayinda almanyaya gdim ve o sureden beri ayni isletmexe calisiyorum

Brut maasim blue kart yillik brut maas sinirlsmasinin uzerinde

Bu surecte nereye basvurmaliyim,

Meslegim.blue kart almamda engel olurmu 

21 ayda B1 almanca, 21 ile 33 ay arasi Aw almanca ile blue kard sinirsiz oturum alindihini birkac yerde okudum, bu dogrumudur 

Yanıt (1)

Moderation

Merhaba umo2020 

Mavi Kart söz konusu olduğunda, mesleki eğitim (üniversite dışı) edinilen vasıfların denkliğinin alınması/belgelenmesi süreci biraz farklı biçimde işler. Bunun için, mesleki eğitim diplomasına eşdeğer en az üç yıllık bir eğitimini tamamlamış olmanız gerekir. Bu derece, Uluslararası Standart Eğitim Sınıflandırmasının (ISCED 2011) bir seviyesine veya Avrupa Yeterlilikler Çerçevesinin en az 6. seviyesine karşılık gelmelidir. Eğitim programlarının Alman eğitim programlarıyla karşılaştırılabilir olması için genellikle ek bir sınava girmek gerekebilmektedir.

Buna ek olarak, Mavi Kart söz konusu olduğunda denklik aldığınız alan ile çalıştığınız alanın örtüşmesi beklenir.

Bu koşulları ve maaş ile il ilgili seviyeyi karşılıyorsanız, Yabancılar Dairesi'ne başvurup Mavi Kart üzerinden bir oturum izni talep etmeniz mümkündür.

Sorunuzun diğer kısmı ile ilgili olarak ise, Mavi Kart ile, bir işiniz varsa, emeklilik sigortasına prim ödemesi yapıyorsanız ve temel Almanca bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlayabiliyorsanız (A1 sertifikası), Almanya'da 27 ay kaldıktan sonra süresiz oturum izni alabilirsiniz. B1 sertifikasına sahip olmanız halinde, sadece 21 ay ikamet ettikten sonra süresiz oturum izni için başvurabilirsiniz.

Mavi Kart ile ilgili ayrıntılı bilgilere şu sayfamızdan erişebilirsiniz:

https://handbookgermany.de/tr/eu-blue-card

Umarım yardımcı olabilmişimdir!

.

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.