17 yaşındaki çocuğumun hakları

MKK1999 • 21 Aralık 2023
2 Yorum
0 beğeni

Mavi kart ile Almanya’ya göç etmeyi planlıyorum. Şu anda iş ilanlarına müracaat ediyorum. Merak ettiğim ve size danışmak istediğim bir konu var.

Oğlum Ocak ayında 17 yaşını dolduracak. Bu sene Türkiye’de lise son sınıfta üniversite sınavına hazırlanıyor. Deneme sınavlarındaki başarısına dayanarak Türkiyede iyi bir üniversiteyi kazanabileceğini öngörüyoruz.

Konsolosluğa başvururken eşim ve oğlumla birlikte başvurabileceğimi biliyorum.

Eğer oğlum 17 yaşındayken (18’ini doldurmadan)  Almanya’ya mavi kart ile gidersek, oğlumun önünde hangi seçenekler olur? Bunları değerlendirebilir misiniz?

Oğlumun 17 yaşındayken ve 18 yaşını Almanya'da tamamladığında hakları neler olacak? 

Türkiye’deki bir üniversiteye devam etmek isterse, tatillerde Almanyaya bizim yanımıza gelerek Almanya oturumu ve diğer hakları devam eder mi?

Oğlum Almanyada oturum ve diğer haklarını kaybetmemek için nelere dikkat etmesi gerekir?

Diğer taraftan, “https://www.make-it-in-germany.com/en/visa-residence/family-reunification/children-join“ adresinde  “Special requirements apply to children over the age of 16. Your local German Embassy will be able to inform you about them”  ifadesi var.

Bu konuda bilginiz varsa bizi aydınlatırsanız seviniriz.

Saygılarımla

Kategori
Diğer

Yanıt (2)

MKK1999

Devam niteliğinde bir soru sormak istiyorum.
Mavi kart vize başvurum olumlu neticelenip üçümüze de vize çıkarsa, eşim ve oğlum hemen benle birlikte değil de benden 3 ay 5 ay gibi bir zaman sonra Almanya’ya gelseler olur mu?

Moderation

Merhabalar,

Öncelikle sorunuz için teşekkürler. Gönderinizde birçok farklı noktaya değinmişsiniz. Bunların bir kısmına yanıt verebilirim, fakat diğerleri konusunda bilgim kısıtlı maalesef. Bunlarla ilgili forumda benzer deneyimlerden geçmiş kullanıcılarımız katkıda bulunabilir. Ben teknik olarak mümkün olup olamayacak birkaç önemli noktaya değineceğim:

Ana ikamet adresinin Almanya'da olduğu durumda, yani Almanya'da oturum izni olan biri olarak Almanya'da ikamet ettiğinde ülke dışında geçirebileceği sürelerin belli limitleri vardır. Mavi Kart'a özel istisnalar olmakla birlikte genel olarak oturum izni sahibinin Almanya dışında geçireceği süre 6 ayı aştığı zaman oturum iznini hakkını kaybetme durumu söz konusu. Fakat Mavi Kart sahipleri ve aileleri için bu süre 12 aya kadar uzuyor. Yine de istisnai durumlar dışında 12 aydan daha uzun süre ülke dışında olmak mümkün değil. Dolayısıyla Almanya'da oturum iznini bir alternatif olarak tutarak Türkiye'de eğitim görmesi ve bu eğitim yıllarını Türkiye'de geçirmesi ve aynı zamanda Almanya oturum izninin aktif olması gibi bir durum normal şartlarda olası değil. Oturum hakkını kaybetmemesi için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bu.

Bu yazımızda da belirttiğimiz gibi:

Almanya'da 6 aydan fazla ikamet etmezseniz veya başka bir ülkeye taşınırsanız, ilke olarak süresiz oturum izninizi kaybedersiniz. (§ 51 I İkamet Yasası).

Kaynak: https://handbookgermany.de/tr/permanent-residence-migrants#:~:text=33%2….

Fakat Mavi Kart sahipleri için özel kural şu şekilde:

Mavi Kart sahipleri ve aile üyeleri, Mavi Kart'ın geçerliliğini etkilemeden 12 aydan daha kısa süreli devamsızlık yapabilirler.

Kaynak: https://stadt.muenchen.de/en/info/residence-permit-absences-abroad.html….

Buna ek olarak 16 yaş üzerindeki çocuklara özel nasıl özel bir durumun olduğu konusunda bilgi sahibi değilim. Sizin araştırdığınız kaynakta belirtildiği gibi başvuruda bulunacağınız konsolosluğu bu konuda doğrudan yazmanızı öneririm. Bununla ilgili isteyebilecekleri ek belgeler konusunda kendileri sizi bilgilendireceklerdir.

Umarım bu bilgiler faydalı olur ve oturum iznine yönelik haklar biraz daha netleşmiştir. Son bir hatırlatma olarak, herhangi bir şekilde hukuki danışmanlık vermediğimizi ve yasal sorular için bire bir danışmanlık veren yabancılar hukuku konusunda uzman bir avukattan destek almanızın gerektiğini hatırlatmak isterim. Ben genel çerçeveye yönelik bir bilgi vermeye çalıştım.

Başvuru sürecinizde bol şans dilerim.

İyi günler,
Su

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.