Almanya'ya Göç

ert333 • 27 Haziran 2022
6 yorumlar
1 sevmek

Benim adım Ertuğrul . 20 yıllık evli ve 3 çocuk babasıyım. Eşim Bulgaristan vatandaşı çifte vatandaşlığı var bundan 6 yıl önce çocukları Bulgaristan vatandaşı yaptık. Bende yaklaşık bir yıl önce oturum kartı aldım Bulgaristan dan. Sorum şu iki kızım bir oğlum var Beyza 19 yaşında Melek 13 yaşında ve oğlum 10 yaşında ben kızlarımla Almanya'ya taşınıp orada çalışmak istiyorum eşim oğlumla Türkiye de kalacak eşim işinden dolayı bizimle gelmeyecek bir süre, ben kızlarımla Almanya'ya gidip orada ev kiralayıp çalışma izni çıkarabilir miyim eşim yanımda yokken. Sadece 19 yaşında ve 13 yaşındaki kızlarımla birlikte orada yaşayıp calışabilirmiyim 13 yaşındaki kızım eğitimine orada devam edebilir mi. 

 

     Teşekkürler

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (6)

Moderation

Merhaba Ertuğrul Bey,
Platformumuza hoşgeldiniz! sorunuz ile ilgili kısa bir araştırma yapmam gerekecek. En kısa zamanda size geri dönüş yapacağım.
Not: Bilgilerinizin güvenliği bizim önemli bu nedenle lütfen soyisiminizi gönderinizden silebilir misiniz ?
Sevgiler,

Moderation

Merhaba Ertuğrul Bey,
Avrupa Birliğinin Bulgaristan ve Romanya için geçerli olan sınırlayıcı uygulaması nedeniyle malesef Bulgaristan oturum kartınız size direkt Almanya'da çalışma hakkı vermemektedir.
Ayrıntılı bilgi için bknz: https://sofia.diplo.de/bg-de/service/visa/-/1796740

Almanya'da ikamet etmek ve çalışmak için Türk vatandaşlarının tabi olduğu uygulamayı takip etmeniz gerekmektedir.
Bu link üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz: https://handbookgermany.de/tr/rights-laws/immigration/visa-jobseekers.h…
Sevgiler,

ert333

Anladım teşşükkür ederim. Yalnız bir sorum daha olucak peki benzer soru ama bu sefer Bulgaristan vatandaşı eşim yanımda olursa.

Moderation

Merhaba,
Aşağıda sizinle paylaştığım bilgiler ışığında eşinizin Almanya'da çalışabilmesi için yetkili kurumlara yani Yabancılar Şube'ye izin için başvuruda bulunması gerekmektedir.

'Üniversite mezunları, niteliklerine uygun istihdam için ve aileleri
Kursiyerler, nitelikli kurumsal eğitim için
Üç yıl boyunca sürekli olarak Almanya'da bulunan Bulgar ve Rumen işçiler için çalışma izni gerekmez. Eğer Almanya'da eğitiminizi tamamladıysanız, iki yıllık eğitiminiz bu üç yıla sayılabilir.Ancak diğer tüm Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının çalışma iznine ihtiyacı var. Bulgaristan ve Romanya vatandaşları ancak Federal İş Ajansı tarafından onaylandıkları takdirde çalışabilir ve ancak ilgili izne sahip olmaları halinde işverenler tarafından işe alınabilirler (§ 284 SGB III (Alman Sosyal Kanunu)). Bu izin, AB çalışma hakkı veya AB çalışma izni olarak verilebilir.'

Ayrıntılı bilgi için bknz:https://www.europarl.europa.eu/factsheets/en/sheet/41/free-movement-of-…
Sevgiler,

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.