18b 1 İş değişikliği

Abroad4 • 19 Eylül 2022
3 Yorum
2 beğeni

Almanya'da bir otelde müdür olarak iş buldum ve işverenim 81A ön onay aldı. Ön onay ile 1 yıllık vize aldım. Vizemde 18b 1 fachkraft mit akademik ausbildung yazıyor. (Turizm ve Otel işletmeciliği üniversite mezunuyum) olarak çıktı. Şimdiye kadar gördüğüm vizelerde ek sayfa ve çalıştıkları yer yazıyor ve bu yer dısında calısamayacakları yazıyor. Ancak benim vizemde yazmıyor. Almanya'da ön onay aldığım işe başlamadan başka bir yerde işe başlayabilirmiyim? Turizm sektorunde olmayan bir firmada yönetici olmayan bir pozisyonda çalışabilirmiyim? Ya da bir işe başlamadan anmeldung yapıp vizem bitene kadar yeni iş arayabilirmiyim? 

Kategori
Çalışma İzni

Yanıt (3)

Tuğba Kıratlı Spriewald_Moderator

Merhaba abroad4,
18b Oturma izni, sizinde bahsettiğiniz gibi vize başvurunuzun iş vereniniz tarafından yapıldığı ve işin türü/süresi ve pozisyona göre verildiği bir vize türüdür.
Vizenizde yazmasa bile başvuru esnasında verilen bilgiler esas alınır. Sizin şu an sahip olduğunuz oturum izni başvurulan sektöre ve pozisyona/süreye aittir.
Ancak bu sizin iş değişikliğine gidemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Oturum izninizi veren kuruma (Auslander Behörde) gidip iş degişikliği ya da Ausbildung için başvuruda bulunabilirsiniz. Oturumunuz ile ilgili kanun maddesine burdan ulaşabilirsiniz. https://www.gesetze-im-internet.de/aufenthg_2004/__18b.html
Sevgiler,

Abroad4

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben henüz işe başlamadım. İşe başlamadan direkt diğer işverenin işine başlamak istiyorum. Ancak bunları yaparken zor durumda kalıp elimdeki izinden de olmak istemiyorum. Sırf bu yuzden henuz Almanya'ya giriş yapmadım. Bu konuda nereden danışmanlık alabilirim? Sizin de alanınız olan farklı bir konuyu da danışmak istiyorum. Özelden görüşmemiz mümkün mü acaba?

Yayınlamak için lütfen giriş yapın veya kaydolun.